Spotkanie z przedstawicielami Centrum Popularyzacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Dnia 19 listopada 2013 r. uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w spotkaniu zrealizowanym i przeprowadzonym w naszej placówce przez:

Centrum Popularyzacji Ruchu Drogowego realizuje kampanię społeczną na rzecz ogólnie pojętego bezpieczeństwa, ponieważ w Polsce porządek i bezpieczeństwo od wielu lat stanowią poważny problem społeczny i ekonomiczny. Natomiast poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego, oceniany liczbą wypadków i rozmiarami ich skutków, kwalifikuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich.

W przypadku dzieci, z racji specyficznych właściwości psychofizycznych, które bardziej narażone są na wypadki i łatwo ulegają sugestiom dorosłych lub starszych kolegów, przyczynia się do tego:

  • słabsza spostrzegawczość
  • trudność w odróżnianiu świata realnego od świata fikcji i zabawy
  • słaba orientacja przestrzenno – czasowa
  • rozproszona uwaga
  • skłonność do ryzykownych, nieprzemyślanych decyzji
  • niski poziom myślenia przyczynowo skutkowego.

 

Akcja kończy się przesłaniem skierowanym do uczniów:

 

„Żaden człowiek nie jest sam na świecie, każdy ma przyjaciela rodzinę, znajomego któremu może się zwierzyć. Nie ma żadnej trudnej sytuacji, w której pomagają używki, czy też agresja wobec drugiego. To wy zdecydujecie, jaki świat zbudujecie i jak on będzie wyglądał w przyszłości!

Pamiętajcie też, że Policja jest nie tylko od karania. Jeśli potrzebujecie pomocy dzwońcie na nr 997 a tam ją znajdziecie!”

 

Ogromnie ważna jest tu profilaktyka. Pozostajemy w głębokim przekonaniu, iż takie akcje podnoszą świadomość uczniów, tak aby w przyszłości byli wzorowymi obywatelami oraz użytkownikami dróg.

O wiele korzystniej z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia jest zapobiegać wypadkom niż usuwać ich tragiczne skutki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.