Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

Dnia 27.11.2013 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. J. Korczaka w Wąsoszu odbyła się prelekcja dotycząca „Dnia Dawcy Szpiku Kostnego„.

Podczas prelekcji przedstawiono Fundację DKMS Polska – bazę potencjalnych dawców szpiku w Polsce, gdzie zarejestrowanych jest 308 000 dawców szpiku. Następnie dowiedzieliśmy się jak można się zarejestrować i jakie wymagania muszą spełnić osoby tj. pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, które ważą minimum 50 kg.

W rejestracji potencjalnemu dawcy nie przeszkadza: przeziębienie, przyjmowane antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, ciąża, nie przeszkadzają również choroby powszechnie przechodzone w dzieciństwie (świnka, ospa, odra).

W ostatniej części uczniowie dowiedzieli się w jakimi metodami pobierany jest szpik. Afereza – pobranie komórek macierzystych z krwi. Najczęściej stosowane jest w ok. 80% pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Polega to na tym, że 4 dni przed zabiegiem przyjmuje się tzw. czynnik wzrostu, który sprawia, że komórki macierzyste, które znajdują się w szpiku kostnym nadprodukują się i wydostają do naszej krwi obwodowej. Krążą po naszym organizmie przez cztery dni. Piątego dnia jedziemy do kliniki gdzie jesteśmy sadzani w wygodnym fotelu, który przypomina nieco fotel dentystyczny i zakładane są nam dwie igiełki do żyły. W jedną rękę jedna igła, w drugą rękę druga igła. Z jednej ręki krew wypływa i płynie do specjalnej maszyny, która wytrąca te nad produkowane komórki i zostają one w woreczku i mają barwę jasno pomarańczową. Z maszyny zaś krew już oczyszczona spływa nam do żyły w drugiej ręce.

Prelekcję przygotowała oraz przeprowadziła pani Emilia Sawiniec.

 

Mamy nadzieję, że dotarliśmy do ludzi, którym nie jest obcy los innych chorych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.