Dnia 27.11.2013 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. J. Korczaka w Wąsoszu odbyła się prelekcja dotycząca „Dnia Dawcy Szpiku Kostnego„.
play youtube,
play youtube,
xvideos,
xhamster,
xvideos,
xporn,
hentai,
xnxx,
sex việt,
Capital one.com,
Hentai haven,
henti,
Tamaño hoja carta,
sex viet,
Petro yuan,
xinh,
Translate to irish gaelic,
youpor,
jav Sex,
porn,
Podczas prelekcji przedstawiono Fundację DKMS Polska – bazę potencjalnych dawców szpiku w Polsce, gdzie zarejestrowanych jest 308 000 dawców szpiku. Następnie dowiedzieliśmy się jak można się zarejestrować i jakie wymagania muszą spełnić osoby tj. pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, które ważą minimum 50 kg.
W rejestracji potencjalnemu dawcy nie przeszkadza: przeziębienie, przyjmowane antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, ciąża, nie przeszkadzają również choroby powszechnie przechodzone w dzieciństwie (świnka, ospa, odra).
W ostatniej części uczniowie dowiedzieli się w jakimi metodami pobierany jest szpik. Afereza – pobranie komórek macierzystych z krwi. Najczęściej stosowane jest w ok. 80% pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Polega to na tym, że 4 dni przed zabiegiem przyjmuje się tzw. czynnik wzrostu, który sprawia, że komórki macierzyste, które znajdują się w szpiku kostnym nadprodukują się i wydostają do naszej krwi obwodowej. Krążą po naszym organizmie przez cztery dni. Piątego dnia jedziemy do kliniki gdzie jesteśmy sadzani w wygodnym fotelu, który przypomina nieco fotel dentystyczny i zakładane są nam dwie igiełki do żyły. W jedną rękę jedna igła, w drugą rękę druga igła. Z jednej ręki krew wypływa i płynie do specjalnej maszyny, która wytrąca te nad produkowane komórki i zostają one w woreczku i mają barwę jasno pomarańczową. Z maszyny zaś krew już oczyszczona spływa nam do żyły w drugiej ręce.
Prelekcję przygotowała oraz przeprowadziła pani Emilia Sawiniec.
Mamy nadzieję, że dotarliśmy do ludzi, którym nie jest obcy los innych chorych.