W dniach 15 – 18 września 2014 r., 40 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Karpacza, która została zorganizowana w ramach zadania publicznego pt.: „Kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym poprzez aktywne poznanie swojego regionu – Karpacza i okolic”, wspieranego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.
Wyjazd uczniów miał na celu ukazanie podróżowania i zwiedzania jako ciekawego i atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu. Ponadto projekt zakładał integrację dzieci i młodzieży ze środowiskiem, zwiększenie aktywności życiowej i społecznej oraz wdrażanie do samodzielności osobistej i ekonomicznej. Podczas pobytu w Karpaczu wychowankowie mieli możliwość obcowania z przyrodą poprzez pokonywanie górskich szlaków, poszerzenia swojej wiedzy na temat historii i zabytków Karpacza, a przy tym rozbudzenia zainteresowań sztuką czy geografią.
W programie wycieczki znalazły się: zwiedzanie Muzeum Wang, Muzeum Zabawek, Muzeum Sportu i Turystyki oraz Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska.
Nowym doświadczeniem okazała się wędrówka górska, pod okiem przewodnika, na Śnieżkę oraz Zamek Chojnik.
Największą ciekawość wzbudziła wizyta w zamkniętej kopalni uranu w Sztolniach Kowarskich. Podczas podziemnej wędrówki uczniowie poznali historię pracy robotników tam zatrudnionych, przyglądali się fragmentom urobku. Na zakończenie zaprezentowany został pokaz multimedialny startu rakiety Little Boy. Cały pobyt w kopalni dostarczył uczestnikom nowych doświadczeń.
Pobyt w górach uatrakcyjniony został poprzez pobyt w Parku Wodnym „Tropikana”, mieszczącym się w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Cała gama basenów oraz wanien jaccuzi pozostawała do dyspozycji wychowanków. Fizjoaktywne kąpiele borowinowe, ługowe, magnezowo-wapniowe, aromatyczne czy morskie dały możliwość regeneracji sił po przebytych wyprawach górskich. Chętni korzystali z wizyty w saunach (suchej lub parowej), grocie lodowej lub solnej. Największą radość sprawiły dzieciom zjeżdżalnie oraz basen rekreacyjny z falą.
Realizacja tak bogatego i urozmaiconego programu wycieczki możliwa była dzięki wsparciu finansowemu, otrzymanemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z siedzibą we Wrocławiu. Dotacja z Województwa Dolnośląskiego pokryła ok. 47 % kosztów organizacji wycieczki. Pozostała kwota pochodziła ze środków własnych Dolnośląskiego Stowarzyszenia „ISKIERKA”, działającego przy SOSW oraz wpłat uczestników wyprawy.
Wyjazd ten dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych przeżyć, czego dowodem są fotografie.