Wycieczka do Karpacza

W dniach 15 – 18 września 2014 r., 40 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Karpacza, która została zorganizowana w ramach zadania publicznego pt.: „Kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym poprzez aktywne poznanie swojego regionu – Karpacza i okolic”, wspieranego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

Wyjazd uczniów miał na celu ukazanie podróżowania i zwiedzania jako ciekawego i atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu.  Ponadto projekt zakładał integrację dzieci i młodzieży ze środowiskiem, zwiększenie aktywności życiowej i społecznej oraz wdrażanie do samodzielności osobistej i ekonomicznej. Podczas pobytu w Karpaczu wychowankowie mieli możliwość obcowania z przyrodą poprzez pokonywanie górskich szlaków, poszerzenia swojej wiedzy na temat historii i zabytków Karpacza, a przy tym rozbudzenia zainteresowań sztuką czy geografią.

W programie wycieczki znalazły się: zwiedzanie Muzeum Wang, Muzeum Zabawek, Muzeum Sportu i Turystyki oraz Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska.

Nowym doświadczeniem okazała się wędrówka górska, pod okiem przewodnika, na Śnieżkę oraz Zamek Chojnik.

Największą ciekawość wzbudziła wizyta w zamkniętej kopalni uranu w Sztolniach Kowarskich. Podczas podziemnej wędrówki uczniowie poznali historię pracy robotników tam zatrudnionych, przyglądali się fragmentom urobku. Na zakończenie zaprezentowany został pokaz multimedialny startu rakiety Little Boy. Cały pobyt w kopalni dostarczył uczestnikom nowych doświadczeń.

Pobyt w górach uatrakcyjniony został poprzez pobyt w Parku Wodnym „Tropikana”, mieszczącym się w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Cała gama basenów oraz wanien jaccuzi pozostawała do dyspozycji wychowanków. Fizjoaktywne kąpiele borowinowe, ługowe, magnezowo-wapniowe, aromatyczne czy morskie dały możliwość regeneracji sił po przebytych wyprawach górskich. Chętni korzystali z wizyty w saunach (suchej lub parowej), grocie lodowej lub solnej. Największą radość sprawiły dzieciom zjeżdżalnie oraz basen rekreacyjny z falą.

Realizacja tak bogatego i urozmaiconego programu wycieczki możliwa była dzięki wsparciu finansowemu, otrzymanemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z siedzibą we Wrocławiu. Dotacja z Województwa Dolnośląskiego  pokryła ok. 47 % kosztów organizacji wycieczki. Pozostała kwota pochodziła ze środków własnych Dolnośląskiego Stowarzyszenia „ISKIERKA”, działającego przy SOSW oraz wpłat uczestników wyprawy.

Wyjazd ten dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych przeżyć, czego dowodem są fotografie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.