Wycieczka do fabryki bombek w Złotoryi

Do świąt coraz bliżej, a nasi wychowankowie poczuli już w pełni świąteczne przygotowania. Stało to się dzięki wycieczce do fabryki bombek ,,Vitbis” w Złotoryi, która miała miejsce 16.12.2014 r.

W wycieczce udział wzięli: Konrad Charysz, Dawid Hecman, Ania Grodecka, Karolina Pacek, Klaudia Stach oraz Paulina Krawczyk. Organizatorami i opiekunami wycieczki były: Panie Aneta Balcerzak i Joanna Krukowska-Zdanowicz.

Wycieczkę do fabryki bombek rozpoczęliśmy o godzinie 8.50. Po przyjeździe do Złotoryi w pierwszej kolejności zwiedzaliśmy fabrykę bombek. Pierwszą salą, którą odwiedziliśmy była dmuchalnia, gdzie obejrzeliśmy jak szklana rurka zamienia się w bombkę. Przed wejściem na halę przewodnik krótko opowiadał o zakładzie i o pracy w dmuchalni. Już po wejściu do środka mogliśmy zobaczyć metalowe formy do produkcji bombek i popatrzeć jak wygląda tu praca przy gorących palnikach.

Następny przystanek to „srebrzalnia”. Tu zobaczyliśmy jak zasrebrza się ozdoby za pomocą związku azotanu srebra. Następny dział to maczalnia, gdzie bombki barwi się na jednolity kolor. Potem poszliśmy do najciekawszej z sal – do dekoratorni. Tu powstają prawdziwe dzieła: bałwanki, gwiazdki i oczywiście bombki. Osoby, które tu pracują to prawdziwi artyści, na bombkach malują małe dzieła sztuki. Po wyjściu z dekoratorni zobaczyliśmy ostatni etap wędrówki bombki czyli pakowalnie, gdzie pracownicy fabryki pakowali już gotowe ozdoby do papierowych pudełek.

Na koniec wizyty w zakładzie zrobiliśmy zakupy w sklepiku firmowym. Ponadto każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem.

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie rynku w Złotoryi, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć piękny ratusz wykonany w stylu klasycystycznym oraz Basztę Kowalską. Kolejnym etapem wycieczki było zjedzenie posiłku w SOSW w Złotoryi. Po obiedzie wyruszyliśmy do Leszczyny, gdzie mieści się Skansen Górniczo-Hutniczy, w którym znajduje się Muzeum Górnictwa i Hutnictwa.

Następnie wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na ścieżkę edukacyjną obejmującą 17 stacji. Spośród nich ze względu na pogodę udało nam się zobaczyć następujące stacje : piece wapienne, huta, profil cechsztynu, wapiennik, szybik poszukiwaczy, czerwone wzgórze, wapień podstawowy. Pod koniec pobytu w skansenie uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość czerpania papieru i wybijania monet.

Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w McDonald’s w Lubinie, gdzie uczniowie mieli okazję napić się ciepłej herbatki w grudniowe popołudnie oraz przekąsić, jak mawiał Kubuś Puchatek, „małe co nie co”. Do placówki dotarliśmy około godziny 18.15 zadowoleni i pełni wrażeń.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.