„JĘZYK ŻYJE, DOPÓKI JEGO NARÓD ŻYJE”
play youtube,
play youtube,
xvideos,
xhamster,
xvideos,
xporn,
hentai,
xnxx,
sex việt,
Capital one.com,
Hentai haven,
henti,
Tamaño hoja carta,
sex viet,
Petro yuan,
xinh,
Translate to irish gaelic,
youpor,
jav Sex,
porn,
Karol Liebelt
W piątek, 27 lutego 2015 r., zorganizowane zostały zajęcia otwarte z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to ustanowione zostało 17 listopada 1999 r. przez UNESCO.
W 2012 roku w Polsce wystartowała (wciąż trwająca) kampania społeczna „Język polski jest ą ę” zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.
W świetle tej inicjatywy wspominano w toku zajęć o historii języka, sposobach jego wzbogacania i odnawiania.
Uczniowie dowiedzieli się, z jakiego języka zapożyczone zostały takie słowa, jak: internet, czat, sms, warsztat, bohater czy fryzjer. Aby pokazać, jak zmieniła się przez lata nasza mowa ojczysta, uczniowie wcielili się w różne postaci: patetyczne słowa króla Jana III Sobieskiego do Marysieńki deklamował Szymon, co było swoistą ciekawostką językową dla zebranych. Mariusz zaś, językiem dzisiejszej młodzieży, zaprosił dziewczynę na randkę .
W zaprezentowanym pokazie multimedialnym, przypomniane zostały prawidłowe formy wyrażeń i zwrotów, w których Polacy najczęściej popełniają błędy językowe. Ponadto w myśl idei, że język ojczysty to silny instrument ochrony dziedzictwa kulturowego, która polega na przeciwdziałaniu jego wulgaryzacji (art. 3 ust. 1 ustawy o języku polskim,Dz. U. z 1999 r. Nr 90, poz. 999), mocno zaznaczone zostało hasło: STOP WULGARYZMOM
Lekcja otwarta była okazją do wręczenia nagród w zorganizowanych wcześniej konkursach: języka polskiego oraz ortograficznym.
W kategorii szkoła podstawowa laureatami zostali: klasa I-III: Konrad Charysz, Ania Grodecka. klasa IV-VI: Ola Plewniak, Karolina Pacek oraz Weronika Kołakowska.
W kategorii gimnazjum: Adrian Haszowski, Klaudia Dąbrowska , Jagoda Plewniak.
W kategorii szkoła przysposabiająca do pracy: Helena Porzucek, Małgosia Szalkowska oraz Marek Czaja.
Mistrzami ortografii zostali: Mateusz Szymlet oraz Mariusz Jaskułowski.
Laureatom serdecznie gratulujemy!
Ostatnim punktem zajęć był Konkurs Językowy, w którym reprezentanci starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej zmierzyli się z łamańcami językowymi, rebusami i powiedzeniami. Oprócz zaciętej rywalizacji, wszyscy dobrze się bawili,zgromadzona publiczność miała okazję poznać pochodzenie niektórych powiedzeń i zwrotów frazeologicznych oraz kibicować koleżankom i kolegom.
Autorkami lekcji były: p. Kasia Kowaluk, p. Danusia Owczarek, p. Ela Kochańczyk oraz p. Justyna Dąbrowska.
Taka lekcja nie zdarza się co dzień, więc zapamiętamy ją z pewności na długo.