Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„JĘZYK ŻYJE, DOPÓKI JEGO NARÓD ŻYJE”

Karol Liebelt

 

W piątek, 27 lutego 2015 r., zorganizowane zostały zajęcia otwarte z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to ustanowione zostało 17 listopada 1999 r. przez UNESCO.

W 2012 roku w Polsce wystartowała (wciąż trwająca) kampania społeczna „Język polski jest ą ę” zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

W świetle tej inicjatywy wspominano w toku zajęć o historii języka, sposobach jego wzbogacania i odnawiania.

Uczniowie dowiedzieli się, z jakiego języka zapożyczone zostały takie słowa, jak: internet, czat, sms, warsztat, bohater czy fryzjer. Aby pokazać, jak zmieniła się przez lata nasza mowa ojczysta, uczniowie wcielili się w różne postaci: patetyczne słowa króla Jana III Sobieskiego do Marysieńki deklamował Szymon, co było swoistą ciekawostką językową dla zebranych. Mariusz zaś, językiem dzisiejszej młodzieży, zaprosił dziewczynę na randkę .

W zaprezentowanym pokazie multimedialnym, przypomniane zostały prawidłowe formy wyrażeń i zwrotów, w których Polacy najczęściej popełniają błędy językowe. Ponadto w myśl idei, że język ojczysty to silny instrument ochrony dziedzictwa kulturowego, która polega na przeciwdziałaniu jego wulgaryzacji (art. 3 ust. 1 ustawy o języku polskim,Dz. U. z 1999 r. Nr 90, poz. 999), mocno zaznaczone zostało hasło: STOP WULGARYZMOM

Lekcja otwarta była okazją do wręczenia nagród w zorganizowanych wcześniej konkursach: języka polskiego oraz ortograficznym.

W kategorii szkoła podstawowa laureatami zostali: klasa I-III: Konrad Charysz, Ania Grodecka. klasa IV-VI: Ola Plewniak, Karolina Pacek oraz Weronika Kołakowska.

W kategorii gimnazjum: Adrian Haszowski, Klaudia Dąbrowska , Jagoda Plewniak.

W kategorii szkoła przysposabiająca do pracy: Helena Porzucek, Małgosia Szalkowska oraz Marek Czaja.

Mistrzami ortografii zostali: Mateusz Szymlet oraz Mariusz Jaskułowski.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Ostatnim punktem zajęć był Konkurs Językowy, w którym reprezentanci starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej zmierzyli się z łamańcami językowymi, rebusami i powiedzeniami. Oprócz zaciętej rywalizacji, wszyscy dobrze się bawili,zgromadzona publiczność miała okazję poznać pochodzenie niektórych powiedzeń i zwrotów frazeologicznych oraz kibicować koleżankom i kolegom.

Autorkami lekcji były: p. Kasia Kowaluk, p. Danusia Owczarek, p. Ela Kochańczyk oraz p. Justyna Dąbrowska.

Taka lekcja nie zdarza się co dzień, więc zapamiętamy ją z pewności na długo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.