Dni Dziedzictwa Narodowego

24 września 2015 roku w SOSW w Wąsoszu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach otwartych poświęconych obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiemu Dniu Języków.

Celem zajęć było wdrożenie dzieci i młodzieży do dbania i otaczania troską wspólnych wartości, jakimi są pozostawione nam przez przodków zabytki, przedmioty, dzieła sztuki, dokumenty, a także tradycje.

Na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się, co to jest dziedzictwo narodowe. Obejrzeli prezentację przedstawiającą wybrane zabytki Gniezna, Krakowa i Warszawy. Uświadomili sobie rolę, jaką dziedzictwo narodowe pełni w kształtowaniu tożsamości kulturowej oraz integracji społeczeństwa. Ponadto uczniowie poznali sposób, w jaki mogą przyczynić się do tworzenia dziedzictwa narodowego choćby poprzez gromadzenie i przechowywanie pamiątek rodzinnych.

Druga część zajęć poświęcona została Europejskiemu Dniu Języków. Była to okazja do przypomnienia idei imprezy, jaką jest ukazanie znaczenia uczenia się i nauczania języków, propagowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy oraz propagowanie nauki języków przez całe życie. Oprócz faktów i ciekawostek językowych, przedstawionych przez uczniów gimnazjum, chętni uczestnicy wydarzenia wzięli udział w konkursie poświęconym obchodom EDD i EDJ. Najwięcej uśmiechu na twarzach wywołały przytaczane przez nauczycieli odgłosy zwierząt, wydawane przez nie w różnych językach.

Na zakończenie rozstrzygnięty został konkurs na najciekawszy plakat promujący Europejki Dzień Języków.

Zajęcia przygotowały panie: Katarzyna Kowaluk, Elżbieta Kochańczyk oraz Justyna Dąbrowska.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.