Zajęcia mikroskopowe w Centrum Edukacji Ekologicznej w Żmigrodzie

Dnia 15.10.2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach mikroskopowych w Centrum Edukacji Ekologicznej w Żmigrodzie. Zajęcia poświęcone były obserwacjom makro świata ukrytego w kropli wody.

To bardzo interesujące spotkanie poprowadziła pani Małgorzata Brusiłowicz, która najpierw zaprosiła wszystkich uczestników na film o walorach florystycznych i faunistycznych Nadleśnictwa Żmigród w Dolinie Baryczy. Następnie udaliśmy się do pobliskiego akwenu wodnego w celu zebrania materiału badawczego. Zaobserwowaliśmy rośliny nawodne np. grążel żółty, grzybień biały, czy rośliny wynurzone tatarak i pałkę wodą. Następnie kilku śmiałków zeszło nad brzeg, gdzie do specjalnych pojemników zebrało próbki wody, z których w pracowni mieliśmy przeprowadzić badanie wody metodą biologiczną. Chętni uczniowie określili z panią Małgosią kolor wody, zapach, jak i obecność fragmentów roślinnych. Następnie za pomocą pipety uczniowie nanosili na szkiełko podstawowe kroplę wody, którą umieścili pod mikroskopem podłączonym do kamery. W efekcie otrzymywaliśmy widok na ekranie multimedialnym. Jakież byłozaskoczenie, gdy w kropli szalało i wrzało, przepychały się rozwielitki między ośliczkami, zderzając się ze sobą, wirując i obracając.

Następnie uczniowie samodzielnie eksplorowali preparaty trwałe, ucząc się trudnej sztuki mikroskopowania. Widzieliśmy rozwielitki, ludzki włos, aparat gębowy motyla, czy rozmnóżki porostów.

Po wytężonej i bardzo interesującej pracy udaliśmy sie na ognisko, gdzie każdy mógł posilić się kiełbaską z bułką.

Po tym odpoczynku wróciliśmy do sali multimedialnej, gdzie w magiczny świat grzybów i porostów zaprosili nas naukowcy Uniwersytetu Wrocławskiego Katedry Botaniki prof. W. Fautynowicz i dr hab. B. Panek, dzięki którym dowiedzieliśmy się o życiu w słodkim niewolnictwie, czyli miłości pomiędzy glonem i grzybem, która kończy się śmiercią dla jednego z nich, czyli glona.

Wycieczkę zorganizowała Liliana Barwińska. Uczniami podczas wyjazdu opiekowały się panie: Aneta Balcerzak, Marta Białobrzewska, Katarzyna Kordiak, Katarzyna Kowaluk, Emilia Wawrzyniak.

Wycieczka dostarczyła wielu nowych ekscytujących wrażeń, czekamy z niecierpliwością na kolejne zajęcia wiosenne.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Centrum Edukacji Ekologicznej w Żmigrodzie za możliwość uczestnictwa w tak ciekawych zajęciach. Specjalne podziękowania dla pani edukator Małgorzaty Brusiłowicz, za stworzenie bardzo sympatycznej atmosfery oraz niezwykle interesujące zaprezentowanie świata fauny i flory okolic Żmigrodu.

Emilia Wawrzyniak, Liliana Barwińska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.