Dzień Dawcy Komórek Macierzystych Szpiku – podsumowanie akcji

                                       O Fundacji DKMS Polska

Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.

DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 5,6 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra Dawców w USA (2004), Polsce (2008), Hiszpanii (2011) oraz Wielkiej Brytanii (luty 2013).

W ciągu 24 lat szansę na życie chorym na raka krwi podarowało ponad 50 tysięcy osób z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 18 Dawców DKMS.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego.

„>W ciągu 6 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 744 tysięcy potencjalnych Dawców.

W dniu 9. 12. 2015 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Janusza Korczaka odbyły się obchody Dnia Dawcy Komórek Macierzystych Szpiku. Akcja trwała od godziny 11.00 do 19.00. Akcja zorganizowana została we współpracy z fundacją DKMS. Takie akcje odbywają się w wielu miastach na terenie całej Polski, w miesiącu grudniu. Osoba, która spełniała wymagania zdrowotne mogła oddać wymaz z błony śluzowej policzka i zarejestrować się jako potencjalny dawca. Dawca po zapoznaniu się z dokumentami, wypełniał indywidualnie arkusz dawcy, a następnie przystępowano do pobrania wymazu za pomocą szpatułki przez około minutę, następnie tą czynność powtarzano. Po wyschnięciu szpatułek dawcy umieszczali je w kopertach. Po oddaniu próbki i sprawdzeniu dokumentów, goście udawali się do kawiarenki, gdzie przy cieście, kawie lub herbacie prowadzili liczne rozmowy na przeróżne tematy, każdy mógł wrzucić do puszki dobrowolny datek na pozyskanie środków, aby móc w przyszłości przeprowadzić kolejne badania. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Góra Śląska otrzymaliśmy świerk, na którym pojawiły się puzzle z logo DKMS-u, na każdym z nich wpisaliśmy imię osoby, której los chorych na białaczkę nie był obcy i dobrowolnie oddała część siebie.

Akcję należy uznać za udaną, podsumowując zarejestrowało się 93 dawców, którym serdecznie dziękujemy, za poświęcony czas oraz zaangażowanie.

W swoim imieniu jaki i w imieniu p. Renaty Rafy – pracownika fundacji DKMS składam wszystkim zarówno dawcom jak i wolontariuszom podziękowania.

Szczególne podziękowania należą się grupie wolontariuszy bez których ten dzień nie odbył by się.

Serdeczne podziękowania za okazaną pomoc i zaangażowanie podczas tego wyjątkowego dnia.

                                                                                    Koordynator

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.