Sokolnicze pokazy ptaków drapieżnych w Żmigrodzie

Dnia 11.04.2016 r. trzydzieścioro uczniów naszego Ośrodka uczestniczyło w edukacyjnych zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej w Żmigrodzie. To była już trzecia nasza wycieczka do CEE i, jak poprzednie, bardzo udana.

Tym razem mieliśmy możliwość obserwowania sokolniczych pokazów ptaków drapieżnych. Pani Kamila Cisarż oraz pan Radosław Milkowski zaprezentowali nam sylwetki następujących ptaków drapieżnych – puchacza bengalskiego, jastrzębia amerykańskiego Harrisa, sokoła białozóra, sokoła raroga , sokoły wędrowne oraz trzytygodniową sówkę.

Poznaliśmy również gatunki ptaków zamieszkujących lasy okolic Żmigrodu, ich naturalne środowisko i sposób życia, co zaprezentowała nam pani Anna Zelenay.

Niemal dla wszystkich z nas był to pierwszy, tak bliski kontakt, z tymi królewskimi ptakami. Poznaliśmy ich tryb życia, środowisko, sposób odżywiania. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wykorzystywane są umiejętności ptaków drapieżnych w środowisku miejskim, m.in. płoszą gołębie, wrony, gawrony, kawki i szpaki z miejsc w których te szkodniki są niepożądane (sady, plantacje borówek, parki, lotniska). Biologicznie ochraniają wiele środowisk przed zniszczeniem.

Uczestniczyliśmy również w pokazie sokolniczym, który prowadził pan Radosław. Obserwowanie współpracy człowieka z tymi dużymi, drapieżnymi ptakami, zrobiło na nas ogromne wrażenie.

Na początku pokazu nasi sokolnicy w kilku słowach omówili czym jest i skąd wywodzi się sokolnictwo, po czym przeszliśmy do prezentacji poszczególnych ptaków drapieżnych, wraz z omówieniem ich zachowań, upodobań, sposobów polowania, oraz ciekawostek dotyczących każdego prezentowanego gatunku. W prezentacji uczestniczyło sześć dużych ptaków oraz mała sówka.

Podczas pokazu ptaki latały tuż nad naszymi głowami, przylatywały na rękawicę sokolnika, jak również atakowały wabidło, prezentując, jak wygląda prawdziwy atak ptaków drapieżnych.

Braliśmy również czynny udział w pokazie, ptak przylatywał do nas siadając na rękawicy sokolniczej. Mieliśmy możliwość obserwowania jego zachowania w środowisku naturalnym, pogłaskania. Były to niezapomniane przeżycia.

Po pokazie chętni mogli zrobić sobie zdjęcie z ptakiem na rękawicy sokolniczej – zapraszamy do odwiedzenia naszej Galerii.

Na koniec tego wyjątkowego spotkania pani Anna Zelenay zrobiła nam niespodziankę, drukując każdemu na pamiątkę zdjęcia z sokołem lub jastrzębiem.

Serdecznie dziękujemy pani Annie Zelenay za umożliwienie uczestnictwa w tak wyjątkowych zajęciach oraz pani Kamili Cisarż i panu Radosławowi Milkowskiemu za zaprezentowanie tych pięknych, królewskich ptaków.

Organizatorem spotkania była Liliana Barwińska. Uczniami opiekowały się panie: Danuta Owczarek, Elżbieta Kochańczyk, Lidia Kukuła, Bronisława Śliwowska, Lidia Jędryczka, Marta Białobrzewska.

                                                                                         Liliana Barwińska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.