Rocznica Chrztu Polski

W Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski nie mogło zabraknąć uczczenia tych doniosłych wydarzeń w naszej szkole. W ramach obchodów Dnia Europejskiego (18 maja br.) przygotowany został pokaz multimedialny, z którego uczniowie i dorośli mogli poznać nie tylko okoliczności przyjęcia przez Mieszka I chrztu, ale dowiedzieć się wielu rzeczy o życiu w średniowiecznej Europie i na ziemiach polskich w tamtych czasach itp.

W celu uświetnienia uroczystości uczniowie wcielili się w postacie żyjące w IX wieku: księcia Mieszka I, księżnę Dobrawę, ludność służebną dworu księcia, wojów oraz biskupa Jordana, z którego rąk władca Polan przyjął chrzest.

Młodzi artyści przedstawili dramę, w której dokonano symbolicznego chrztu Mieszka I i jego dworu. Widownia bacznie przysłuchiwała się prezentacji i pokazowi, gdyż w drugiej części apelu uczniowie wzięli udział w kole fortuny. Celem gry było utrwalenie zdobytej, w czasie uroczystości, wiedzy.

Należy wspomnieć, że dekoracje i elementy strojów zostały wykonane przez uczniów klas III gimnazjum oraz III zsz . Uwieńczeniem spotkania była tradycyjna degustacja potraw, tym razem, przyrządzonych w konwencji średniowiecznej. Dwórki Dobrawy serwowały pajdy razowego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz drożdżowe kołacze z posypką.

Impreza przebiegała w miłej atmosferze. Dostarczyła uczniom i dorosłym nie tylko wiedzy, ale także dobrej zabawy.

W przygotowanie Dnia Europejskiego zaangażowane były: Justyna Dąbrowska, Katarzyna Kowaluk, Elżbieta Kochańczyk i Emilia Wawrzyniak. Wszystkim tym, którzy włączyli się organizację tej uroczystości, serdecznie dziękujemy!

                                                                          Justyna Dąbrowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.