Europejskie Dni Dziedzictwa i Europejski Dzień Języków

Ostatnia środa września (28.09.2016 r.) przebiegała pod znakiem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, połączonych z Europejskim Dniem Języków. Zgodnie z ideą EDJ to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.Głównymi celami Europejskich Dni Dziedzictwa są promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Europejski Dzień Języków to okazja do zachęcenie dorosłych, młodzieży i dzieci do nauki języków. W tym roku przebiegał on pod hasłem: JĘZYK TO NASZA SIŁA!

My także chcieliśmy promować te inicjatywy, stąd nasz pomysł połączenia obchodów obu imprez.

Pierwsza część spotkania była podróżą do historii naszych ziem. Uczniowie wysłuchali opowieści o życiu dwóch chłopców, którzy mogli zamieszkiwać niegdyś Wąsosz i jego okolice. Zaprezentowane zostały stare fotografie i ilustracje, które miały na celu ukazanie piękna i walorów naszego miasteczka. Druga część obchodów była naukę przez eksplorację świata zewnętrznego. Uczestnicy imprezy wzięli udział w grze miejskiej przygotowanej i przeprowadzonej przez nauczycieli organizujących obchody EDD i EDJ. Gra miejska okazała się niezwykłą rozrywką. „Planszą” było tutaj samo miasto, a uczniowie jako gracze rozwiązywali zagadki przygotowane na czterech różnych stacjach. Podążali oni śladami bohaterów opowieści usłyszanych podczas prezentacji. W ten sposób graczom przybliżana została historia miasta i zrealizowane hasło: Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki. W grę zaangażowały się także podmioty publiczne (Biblioteka przy ZPK oraz Parafia w Wąsoszu), dzięki temu odkrywanie Wąsosza stał się atrakcyjniejsze.

Taka forma pracy spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem przez uczniów, co z pewnością cieszy i skłania do refleksji nauczycieli, aby podobnych inicjatyw organizować więcej.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania na ręce pani Elżbiety Poprawskiej za wsparcie merytoryczne akcji.

                                                                           Justyna Dąbrowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.