Czcimy Narodowe Święto Niepodległości

16 listopada uczciliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zwykle przypominane są najważniejsze wydarzenia z historii naszej ojczyzny oraz bohaterowie, którzy w nich uczestniczyli. Tym wszystkim wydarzeniom, bohaterom należą się od nas pamięć i szacunek.

W tym roku jednak pragnęliśmy wydobyć z cienia historii mniej znane postacie i wydarzenia. Chcieliśmy oddać hołd tym zrywom patriotycznym i ludziom, których bohaterstwo i oddanie znane jest tylko nielicznym.

W programie pt. Narodowe Święto Niepodległości – „Bohaterowie i wydarzenia drugiego planu.” przypomnieliśmy m.in. sylwetki: Joachima Deniski – organizatora pierwszego zbrojnego powstania po III rozbiorze Polski; płk. Leopolda Lisa – Kuli- bohatera, którego Józef Piłsudski nazwał „moim dzielnym chłopcem”, czy dzielnych pań: Krystyny Krachelskej – uczestniczki powstania warszawskiego, autorki powstańczej piosenki: „Hej, chłopcy, bagnet na broń”; Danuty Siedzikówny – sanitariuszki oddziałów AK, która została aresztowana przez bezpiekę i zamordowana już po wojnie.

Upamiętniliśmy również powstania wielkopolskie i sejneńskie oraz bitwę pod Wizną z czasów II wojny światowej. Program przygotowali uczniowie pod opieką pp. E. Kochańczyk, D. Owczarek – Marcinkowskiej i K. Kowaluk.

Mamy nadzieję, że nasz program zachęci uczniów, ale też i dorosłych, do pielęgnowania pamięci bohaterów i ich czynów, do odkrywania kart naszej historii, które są jeszcze są mało znane.

                                                                      Katarzyna Kowaluk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.