BREXIT, czyli Wielka Brytania na do wiedzenia!

Tegoroczne obchody Święta Unii Europejskiej były nietypowe. Do tej pory poznawaliśmy państwa, które były członkiem UE od lat oraz te, które przystępowały do niej w ostatnich latach. W tym roku postanowiono poświęcić więcej uwagi państwu, które, wolą obywateli, opuszcza Unię . Mowa o Wielkiej Brytanii. W mediach często słyszeliśmy określenie BREXIT, to nic innego jak potoczna nazwa procesu opuszczania Wspólnoty Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Taką decyzję podjęli obywatele podczas referendum w 2016 r. Wielka Brytania wniosła do Unii wiele wartości, była jej członkiem od 1973 roku, a więc 44 lata. Jak różnorodny i ciekawy jest to kraj, dowiedzieliśmy się podczas tegorocznych obchodów ŚUE (24.05.2017r.).

Oprócz prezentacji ukazującej bogactwo kultury, historię i geografię Wielkiej Brytanii, koła fortuny sprawdzającego zdobytą przez uczniów wiedzę, serwowane były tradycyjne potrawy. Mieliśmy okazję skosztować maślanych bułeczek z rodzynkami tzw. chelsea buns oraz puddingu. Nie mogło się obejść bez filiżanki aromatycznej herbaty, podanej nieco wcześniej niż o godz. 17.00.

Prezentacja państwa bez ukazania choćby fragmentu jego kultury byłaby niepełna, dlatego na naszej scenie po raz kolejny Romeo i Julia wyznali sobie miłość, Enya i Clannad opowiedzieli śpiewem historię Robin Hooda, Elton John i Adel poruszyli nasze serca lirycznymi piosenkami, a do tańca porwali legendarni The Beatles.

Święto Europejskie, tak jak zawsze w naszej szkole, było połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

                                                            Elżbieta Kochańczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.