„Projekt Breslau” i Noc Bibliotek

3 czerwca włączyliśmy się w ogólnopolską akcję pt. „Noc Bibliotek”. Kasia, Adam i p. Urszula stawili się o godz. 18.00 przy PCDN-nie, skąd ruszyła gra miejska pod hasłem „Powrót do przeszłości”.

Gra nawiązywała do tegorocznego hasła „Czytanie porusza”, dlatego wcześniej musieliśmy przeczytać książkę pt. „Projekt Breslau” M. Zarębskiej.

To historia o grupie wrocławskich gimnazjalistów, która przypadkowo odnajduje wejście do ukrytego przedsionka w budynku swojej szkoły. Pomieszczenie uznają za doskonałe miejsce dla spotkań swojej paczki. Postanawiają je uporządkować. Oprócz starych książek i map znajdują tam pamiętnik napisany po niemiecku. Decydują się go
przetłumaczyć. W ten sposób poznają historię kilkunastoletniego niemieckiego chłopca Hugona. Są to jego ostatnie dni w Breslau, bowiem Niemcy przegrali wojnę, a jego miasto nazywa się Wrocław. Wkrótce z rodziną ma wyjechać w głąb Niemiec. Chłopcu przydarzają się niezwykłe historie, zawsze, gdy wchodzi do przedsionka swojej szkoły, przenosi się w dawne czasy Breslau. Wkrótce każde z gimnazjalistów odbędzie podobną podróż.

Historia jest warta poznania, dlatego zachęcamy do przeczytania książki.

Na podstawie tej lektury nauczyciele bibliotekarze stworzyli 4 punkty kontrolne, na których zespoły wykonywały zadania. Łącznie było 12 zadań, 11 z nich stanowiły: krzyżówki, puzzle, zadania na stronie learningApss.org i in. Dwunaste zadanie polegało na sfotografowaniu charakterystycznych punktów miasta, ważnych dla historii Góry.

Walczyliśmy dzielnie, do celu doszliśmy ok. 22.00, zdobyliśmy 45 pkt. Choć nie znaleźliśmy się na „pudle”, jesteśmy dumni z naszego wyniku. Zabawa była bardzo ciekawa i pouczająca. Czekamy z niecierpliwością na przyszły rok.

                                                                     Emilka Wawrzyniak i Katarzyna Kowaluk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.