Ratownik Nadziei po raz drugi dla SOSW w Wąsoszu

W październiku 2016 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Wąsoszu przystąpił już po raz drugi do akcji „Szkoły dla Nadziei”. Ta cykliczna akcja ma na celu włączenie dzieci i młodzież z dolnośląskich szkół do udziału w przedsięwzięciach wspierających rówieśników w najtrudniejszej walce jaką można ktokolwiek prowadzić – walce z nowotworami.

W czasie trwania akcji młodzi wolontariusze podejmują działania w sześciu różnych obszarach.

Za każde działania, w które włącza się szkoła, przyznawane jest „koło ratunkowe”. Zdobyte koła, podobnie jak gwiazdki w przypadku hoteli, świadczą o poziomie zaangażowania w akcję „Szkoły dla Nadziei”.

Pierwszym zadaniem, do którego przystąpił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wąsoszu, było zorganizowanie pikniku, kiermaszu lub akcji charytatywnej.

W dniu 2 listopada 2016 r.do Ośrodka przybyli pracownicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu z Oddziału Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Ratownicy prezentowali uczniom, jak w sposób właściwy reagować w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, utraty mienia i niszczenia środowiska. Uczniowie wcielali się w różne role w przykładowych scenkach, uczyli się prawidłowych zachowań, by móc odpowiednio zareagować w nagłych zdarzeniach.

W ramach realizacji tego samego koła, z okazji „Międzynarodowego Dnia Misia” ogłoszono zbiórkę pluszaków. Wolontariusze wąsoskiego Ośrodka zebrali łącznie 38 pluszaków, które zostały przekazane fundacji. Maskotki rozdano dzieciom z Fundacji „ Przylądka Nadziei” 25 listopada 2016r., podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia.

Na przełomie stycznia i lutego przystąpiono aktywnie do zadania nr 2 pod hasłem „zbieramy 1%”. Przeprowadzono w szkole prelekcję dla rodziców i uczniów, podczas której zostały przedstawione zadania, cele i założenia Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” oraz informacje o możliwości przekazania 1% podatku. Rodzice, którzy wykazali zainteresowanie, otrzymali ulotkę z informacją o KRS fundacji i możliwości odpisu od swojego podatku, podczas składania deklaracji PIT.

Aby przybliżyć rodzicom akcję, na tablicach w holu Ośrodka, zaprezentowano fotografie dokumentujące realizację poszczególnych zadań.

W czasie ferii wolontariusze rozpropagowali ulotki i plakaty z logo fundacji i numerem KRS na terenie placówki i na tablicach informacyjnych miasta.

Wiosną Ośrodek przystąpił do realizacji zadania nr 3 pod nazwą.: „wolontariat”. 25 marca 2017 r. grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu uczestniczyła w wycieczce do wrocławskiego Pasażu Grunwaldzkiego, by wesprzeć chore dzieci. W ramach realizacji zadania uczestnicy wyjazdu kwestowali i zachęcali ludzi do odpisów 1% na rzecz Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Przez cały rok szkolny 2016/2017 uczniowie Ośrodka aktywnie uczestniczyli w akcji „ZBIERAMY NAKRĘTKI” w ramach zadania nr 5. Zbiórka nakrętek zakończyła się 23 czerwca 2017r. Zostały one przekazane do Wrocławia, gdzie zostały zważone. Ku uciesze zaangażowanych wolontariuszy, fundacji dostarczono 134,73 kg nakrętek.

Zadanie numer 6 jako kolejne w realizacji pięknej akcji „Szkoły dla Nadziei” zostało nazwane ,,Nadzieja zamiast kwiatka”. Czas realizacji tego punktu zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego i polegał na zbiórce do puszek. W ramach realizacji tego zadania uczniowie, nauczyciele i inne chętne osoby o wielkim sercu, zgromadzili pokaźną kwotę, bo 1 171,43 zł. W dniu 26 czerwca 2017 r. wolontariusze Ośrodka przekazali puszki na ręce wolontariuszek fundacji.

Zadanie numer 4 o nazwie – „Korowód Nadziei” było ostatnim punktem tegorocznej edycji programu. W dniu 9 września 2017 r. uczniowie, wolontariusze z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu przyłączyli się do barwnego pochodu, który przeszedł ulicami Wrocławia. Przedstawicielki Ośrodka z balonami w rękach i uśmiechami na twarzach, radośnie promowały wspieranie Fundacji „Przylądek Nadziei” i podopiecznych Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Udział w korowodzie to wspaniała forma podsumowująca akcję „Szkoły dla Nadziei”. Z relacji jednej z uczestniczek udało nam się choć troszkę przybliżyć wydarzenia z wrocławskiego rynku. Podczas wydarzenia przedstawiciele Fundacji w swym wystąpieniu złożyli serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom.

Wyrazem ogromnej wdzięczności za udział i wsparcie w zadaniach tegorocznej akcji były zorganizowane na wrocławskim rynku liczne atrakcje. Jedną z atrakcji było zaprezentowanie na scenie grup artystycznych. Można było podziwiać popisy tancerzy i akrobatów, których ewolucje na szarfach w wykonaniu kilkuletnich dziewczynek wywoływały niesamowite emocje. Na finał organizatorzy przygotowali koncert Natalii Kukulskiej, która zaśpiewała m.in. piosenkę charakteryzującą wszystkich wolontariuszy: „Światło- nosisz je w sobie”.

Każda szkoła biorąca udział w akcji otrzymała tytuł „Ratownika Nadziei”. Spośród szkół biorących udział w akcji wyłoniono trzy, które otrzymały zaszczytne miano: „Ratownika Roku”. Wszystkie włączone w realizację programu szkoły otrzymały dyplomy, jako wyraz podziękowania oraz tytuł „RATOWNIKA NADZIEI”.

                                                                              Emilia Wawrzyniak

                                                                               koordynator

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.