Dbamy o nasze wspólne dziedzictwo

Po raz kolejny nasza społeczność włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: Dziedzictwo krajobrazu – krajobraz dziedzictwa.

Z tej okazji zostały zorganizowane zajęcia (26.09. 2017r.), w czasie których przybliżono zagadnienia związane z ideą świętowania tych dni. Pani E. Kochańczyk przypominała, co stanowi nasze dziedzictwo. Podkreśliła, że każdy z nas powinien o nie dbać, a właściwie, że jest to naszym wspólnym obowiązkiem wobec następnych pokoleń.

Następnie podziwialiśmy piękno Doliny Baryczy. Na prezentacji widzieliśmy nie tylko przepiękne zdjęcia krajobrazów, zwierząt i roślin, usłyszeliśmy również odgłosy przyrody, obejrzeliśmy ciekawe filmy.

W ramach poznawania przyrody Doliny Baryczy, uczniowie pod opieką p. L. Kochan, zbadali drzewostan Wąsosza. Wyszukali ciekawe okazy drzew, dokonali podstawowych badań ( obwód, wysokość, „ stan zdrowia”) . Wyniki tych działań zobaczyliśmy na prezentacji.

Kolejnymi bohaterkami obchodów EDD były pszczoły. Uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez p. K. Kowaluk pt. „Pszczoły – nasze dziedzictwo, nasze pozytywne uzależnienie”, przybliżającą życie pszczół, ich rolę w życiu człowieka i przyrody.

Był to wstęp do spotkania z pszczelarzem, panem Sz. Baranowskim. Nasz gość przyniósł ze sobą różne akcesoria, które potrzebne są pszczelarzom w ich pracy. Wiedza z prezentacji została zweryfikowane i uzupełniona przez praktyka. Temat zaciekawił uczniów o czym świadczyły liczne pytania o pracę pszczelarza i życie pszczół.

Zajęcia zakończyły się na słodko, bowiem, kto chciał mógł skosztować różnych miodów.

Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za udział spotkaniu.

                                                                                           Katarzyna Kowaluk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.