Czas zadumy

„Kiedy miedzianą rdzą

pożółkłych jesiennych liści więdną obłoki,

zgadujemy, czego od nas obłoki chcą,

smutniejące w dali swojej wysokiej”„

                                                              Dzień Zaduszny”J. Brzechwa

Za nami czas zadumy – Dzień Wszystkich Świętych. My również częściej myślimy o trwaniu, przemijaniu i o ludzkim losie.

Ostatnio najmłodsza grupa udała się na cmentarz, by uczcić tych, którzy już odeszli. Tam, pod obeliskiem upamiętniającym „Wąsoskie Dzieci”, spotkali ludzi porządkujących teren. Wśród nich był również syn jednego z chłopców, który ocalał z setek więzionych dzieci w Przytułku dla dzieci i niemowląt oraz domu starców w Wąsoszu, który mieścił się w murach naszego Ośrodka.

W czasie II wojny światowej, w latach 1943-1945, hitlerowcy utworzyli tam zakład dla zrabowanych dzieci przymusowych robotnic z Polski, skierowanych do pracy na terenie III Rzeszy. Los tych dzieci był przesądzony, bowiem nie miały one należytej opieki, często tygodniami umierały z głodu, chorób i braku higieny. Z ok. pięciuset więzionych dzieci przeżyło tylko trzydzieścioro dziewięcioro.

Tablica na naszym Ośrodku i obelisk na wąsoskim cmentarzu upamiętniają małe i bezbronne ofiary hitlerowskiego barbarzyństwa .

W to jesienne popołudnie przystanęliśmy przy obelisku na chwilę zadumy i modlitwy, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Obiecaliśmy opiekunom tego miejsca, że od tej pory będziemy troszczyć się o nie i pielęgnować pamięć zamęczanych niemowląt i dzieci.

Zbiegło się to z prośbą, którą wystosowało do nas Ogólnopolskie Stowarzyszenie Więźniów – Byłych Dzieci Niemowląt – Hitlerowskich Obozów i Zakładów Eksterminacji w Rawiczu o przejęcie opieki nad miejscem pamięci znajdującym się na naszym cmentarzu.

Z dumą przyjmujemy na siebie tan obowiązek.

                                                                                 Anna Gustaw i Katarzyna Kowaluk

.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.