Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego

List, e-mail, poczta, czyli przesyłanie wiadomości.

W roku szkolnym 2017/2018 klasa III gimnazjum, której wychowawcą jest Katarzyna Kordiak, pracowała nad projektem edukacyjnym pt.„List, e-mail, poczta, czyli przesyłanie wiadomości”. Opiekę merytoryczną objęła wychowawczyni klasy oraz pp. Maria Wielogórska i Joanna Wielogórska.

Projekt realizowany był na lekcjach: plastyki, techniki, funkcjonowania w środowisku, muzyki z rytmiką i religii. Przez okres 2 tygodni uczniowie poznawali różne wiadomości, ciekawostki dotyczące historii listów, poczty i przesyłania wiadomości.

Uczniowie sami lub z pomocą nauczyciela pisali listy, życzenia, adresowali koperty. Dużo czasu poświęcili na aktywność artystyczną, tj. na przygotowanie projektów i wykonanie znaczków na listy, pocztówki z zabytkowymi i ciekawymi miejscami w Wąsoszu, skrzynki na listy, kartki okolicznościowej z okazji Dnia Poczty Polskiej.

Niektórzy przypomnieli sobie, a inni usłyszeli po raz pierwszy, piosenkę pt. „Medytacje wiejskiego listonosza” polskiego zespołu Skaldowie.

Uczniowie mieli też niecodzienną okazję poznać pracę listonosza i funkcjonowanie poczty podczas wycieczki do placówki w Wąsoszu.

Była to też okazja, aby złożyć życzenia pracownikom poczty z okazji Dnia Poczty Polskiej, przypadającego 18 października. Młodzież wręczyła kartkę okolicznościową, wykonaną na zajęciach lekcyjnych.

Projekt stał się dla uczniów sposobnością do zastosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu: napisali list, zaadresowali kopertę i wysłali go do pani dyrektor Justyny Dąbrowskiej. Miłym zaskoczeniem dla uczniów, było otrzymanie listu – odpowiedzi od p. Dyrektor za pośrednictwem poczty.

W ramach projektu został też wysłany list za granicę, do Watykanu, do Papieża Franciszka z życzeniami bożonarodzeniowymi. Uczniowie mają nadzieję, że Ojciec Święty odpowie na ich życzenia i będą mogli dokleić kolejną kopertę do klasowego „Drzewa listowego”, tym razem ze znaczkiem i pieczątką z zagranicy.

Publiczne zaprezentowanie efektów pracy przyjęło formę wystawy prac plastycznych w gablocie szkolnej.

                                                                                       Katarzyna Kordiak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.