Narodowe Święto Niepodległości – projekt gimnazjalny

15 listopada odbyła się w naszej placówce uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji klasa III gimnazjum zaprezentowała efekty swojej pracy nad projektem gimnazjalnym. Wybór tematu projektu nasunął się w związku z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku szkolnego 2017/2018- „ Rokiem dla niepodległej”.

Ponadto Sejm RP ustanowił rok 2017- Rokiem Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego.

Wychodząc na przeciw sugestiom idącym z góry, uczniowie postanowili zająć się tą tematyką i przygotowali projekt na temat: „Wpływ Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego na odzyskanie niepodległości przez Polskę”. Projekt miał na celu przybliżenie uczniom pojęcia niepodległości oraz postaci historycznych Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość składała się z utworów muzycznych i poetyckich poświęconych wolności oraz prezentacji multimedialnych o życiu i dokonaniach T. Kościuszki i J. Piłsudskiego.

Dzięki pracy nad projektem uczniowie poszerzyli swoją wiedzę historyczną o treści, które wykraczają poza podręcznik szkolny, wzbogacili swoje wyobrażenie o wolności, przekazali tę wiedzę innym uczniom i dorosłym.

Mamy nadzieję, że każdy uczestnik tej uroczystości zapamiętał najważniejsze jej przesłanie, że wolność nie jest czymś oczywistym, danym raz na zawsze. Życie i działalność naszych bohaterów świadczą, że jest zadaniem i wyzwaniem dla każdego człowieka.

                                                                         Elżbieta Kochańczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.