Artyści o historii – Wieczór Poezji Patriotycznej

17.05.2018r., w naszym Ośrodku odbył się wieczorek poezji patriotycznej. Takie spotkanie ze sztuką, to doskonała sposobność dla młodych ludzi, by budować swą świadomości narodową, wspólnotę obywatelską, pogłębiać wiadomości na temat odzyskania niepodległości i budowania państwowości.

W czasie wieczorku czytaliśmy utwory m.in. Wisławy Szymborskiej, Władysława Broniewskiego, Tadeusza Kubiaka, Wandy Chotomskiej. Patriotyczne nuty i teksty odnaleźliśmy również w twórczości muzycznej.

Obejrzeliśmy wideoklipy do piosenek: „Dywizjon 303” (Elektryczne Gitary), „Nie gniewaj się na mnie Polsko” (Sztywny Pal Azji), „Ojczyzna” (Marek Grechuta), „Mury” (Jacek Kaczmarski). Te ostatnie weszły już do kanonu utworów patriotycznych.

Jednak sztuka pozwala na to, by o ojczyźnie, walce i historii mówić w różny sposób. W nietypowym rokowym i hip-hopowym nurcie zaśpiewali nam: Kazik – „W Polskę idziemy” i Eldo – Nie pytaj o nią”. Artyści ci pokazali, że każdy może, na własny sposób, być patriotą i wyrażać siebie, swoje myśli i uczucia.

Odniesienia do demokratycznych zmian, jakie zachodziły w Europie Środkowej pod koniec lat osiemdziesiątych, odnaleźliśmy w utworach zagranicznych artystów m.in.w rockowej balladzie zespołu Scoorpions pt. „The Wind of change”. Ten „wiatr zmian” wiał wówczas z Polski, o czym głosił na cały świat zespół U2 w piosence pt. „New Year’s Day”, inspirowanej wydarzeniami w Polsce i ruchem „Solidarność”.

Nasz poetycki wieczorek zakończyliśmy, śpiewając piosenkę Czerwonych Gitar pt. „Biały Krzyż”. Mamy nadzieję, że pamięć historyczna zawarta w utworach poetyckich i muzycznych, wyrażona poprzez emocje i uczucia opisujące to, co przeżywali Polacy w ważnych dziejowych chwilach, przemówiły do naszych wychowanków.

Spotkanie przygotowały panie: Emilia Wawrzyniak i Izabela Matuszewska.

                                                                               Emilia Wawrzyniak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.