Drogi Polski do niepodległości i zjednoczonej Europy

22 maja 2018r. odbyły się w naszym Ośrodku obchody Dnia Europejskiego. W tym roku staramy się spoglądać na różne wydarzenia przez pryzmat obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Tegoroczne święto przebiegało pod hasłem: Drogi Polski do niepodległości i zjednoczonej Europy. Długa, pełna historycznych zakrętów, droga Polski do Unii Europejskiej została przedstawiona uczniom w prezentacji multimedialnej. Znalazły się tam odniesienia do ważnych dziejowych momentów, takich jak: chrzest Polski, który wprowadził księstwo Polan w krąg chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej; odsiecz wiedeńska- tryumf króla Jana III Sobieskiego, który uratował Europę przed tureckim najazdem; odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli; lata okupacji hitlerowskiej i uzależnienia od Związku Radzieckiego; wewnętrzna walka Polaków o demokrację i oczywiście chwila wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Historię tworzą ludzie, dlatego obok wydarzeń historycznych przedstawiono także sylwetki Polaków, których osiągnięcia odcisnęły swe piętno nie tylko na historii Polski, ale też Europy i świata. Na slajdach pojawili się: Jan Paweł II, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska- Curie, czy Robert Lewandowski i in.

Zdobytą wiedzę uczniowie mogli sprawdzić w kole fortuny. Tradycyjne rozgrywka była bardzo zaciekła, a zwycięzców wyłoniono w dogrywce. Najmłodsi uczniowie kolorowali obrazki- puzzle przedstawiające historyczne wydarzenia. W tym roku, jako poczęstunek serwowano: sałatkę ziemniaczaną, która jest w menu niemal każdego kraju europejskiego oraz rodzimy jabłecznik.

Uroczystość przygotowały panie: Elżbieta Kochańczyk, Emilia Wawrzyniak i Katarzyna Kowaluk,

                                                                             Katarzyna Kowaluk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.