Noc Bibliotek 2018

Duch, wynalazek i niesamowite kury rasy Sussex,

czyli wieczorna wizyta w Bibliotece Miejskiej w Górze

9 czerwca 2018 r. włączyliśmy się w ogólnopolską akcję pt. „Noc Bibliotek”. Dorota i Aleksandra stawiły się o godz. 16.00 przy Bibliotece Miejskiej w Górze, skąd ruszyła gra miejska pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.

Gra nawiązywała do tegorocznych obchodów 100 lat niepodległości i książki, „Pan Kardan i przygoda z vetustasem”. Tytułowy pan Kardan, który być może jest waszym sąsiadem – to wynalazca. Wymyśla rzeczy, które dotąd jeszcze nikomu nie przyszły do głowy. Chociażby vetustas! Wiecie, do czego służy to niepodobne do niczego urządzenie?

Do wywoływania obrazów z przeszłości! Wynalazek pana Kardana jest tak skuteczny, że pomaga załatwić w tej przeszłości kilka ważnych spraw i ukoić jedno serce. A może nawet dwa! Ale uwaga! Źle użyty może napytać biedy! Na własnej skórze przekona się o tym pewien bałamutny i pazerny deweloper… Pomocnikiem pana Kardana jest Michałek – chłopiec bardzo ciekawski i pomysłowy. Czytając książkę, przeżyjecie niesamowitą przygodę, w której weźmie udział również pewien dyskretny duch. Ważną rolę odegrają też Sherlock i Watson – kury rasy Sussex, posiadające pewien rzadki talent. Wydaje wam się, że kury nie są utalentowane? Otóż te są!

Na podstawie lektury nauczyciele-bibliotekarze stworzyli 4 punkty kontrolne, na których zespoły wykonywały zadania. Łącznie było 12 zadań, 11 z nich stanowiły: krzyżówki, puzzle, zadania na stronie learningApss.org oraz zajęcia sportowe, które były nowością w tym roku. Zadanie 12 polegało na sfotografowaniu charakterystycznych elementów alfabetu Morse’a i rozszyfrowaniu hasła nocy bibliotek, którym okazało się słowo Vetustas.

Walczyliśmy dzielnie. Do celu doszliśmy ok. 20.00, zdobyliśmy łącznie 57,5 pkt., co dało nam 4 miejsce. Przegraliśmy podium o „włos”, gdyż tylko 0,5 pkt. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, który jest potwierdzeniem uczestnictwa w Nocy Bibliotek w Górze.

Zabawa była przednia, konkursy ciekawe i pouczające a atmosfera jeszcze fajniejsza. W przyszłym roku na pewno wystartujemy. Czekamy z niecierpliwością na przyszły rok.

Emilia Wawrzyniak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.