W tym roku, podobnie jak w ubiegłych, włączyliśmy się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Ta wspólna inicjatywa państw Rady Europejskiej ma na celu promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Tegorocznym hasłem przewodnim obchodów jest „Niepodległa dla wszystkich”.
play youtube,
play youtube,
xvideos,
xhamster,
xvideos,
xporn,
hentai,
xnxx,
sex việt,
Capital one.com,
Hentai haven,
henti,
Tamaño hoja carta,
sex viet,
Petro yuan,
xinh,
Translate to irish gaelic,
youpor,
jav Sex,
porn,
Z tej okazji uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w ciekawych lekcjach historii w Muzeum Ziemi Rawickiej (18.09.2018 r.). Zajęcia rozpoczęły się projekcją filmu poświęconego historii Rawicza. Twórcy filmu podkreślili m.in., że w okresie międzywojennym Rawicz był miastem wielonarodowościowym izróżnicowanym wyznaniowo. Obok siebie żyły różne społeczności wyznaniowe: katolicka, ewangelicka, judaistyczna i prawosławna. Zmienił to jednak wybuch II wojny światowej i zajęcie ziem przez hitlerowców. Zainteresowały nas ciekawostki o mieście, np. te o pobycie w Rawiczu prezydenta Ignacego Mościckiego (1928 r.) lub informacje o Korpusie Kadetów (trzeci w Polsce), elitarnej szkole kształcącej przyszłą kadrę oficerską młodego państwa polskiego.
Kolejne prezentacje dotyczyły nieco odleglejszych czasów. Mieliśmy okazję zwiedzić dwie wystawy: Od czeladnika do mistrza. Dzieje rawickiego rzemiosła i Skarby posagowej skrzyni. Przypomnieliśmy sobie lub zdobyliśmy nową wiedzę o rzemiosłach. Niektóre przedmioty z ekspozycji były dla nas wielką zagadką, lecz z pomocą prowadzącego, udało nam się dopasować narzędzia do odpowiedniego rzemieślnika.
Lekcje zakończyły się warsztatami tkactwa, bowiem z tego rzemiosła dawniej był znany Rawicz. Wszyscy uczestniczący w zajęciach wynieśli wiele wrażeń i nowych wiadomości.
Tę ciekawą lekcję historii zorganizowała pani Elżbieta Kochańczyk. Katarzyna Kowaluk