Włączamy się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych, włączyliśmy się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Ta wspólna inicjatywa państw Rady Europejskiej ma na celu promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Tegorocznym hasłem przewodnim obchodów jest „Niepodległa dla wszystkich”.

Z tej okazji uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w ciekawych lekcjach historii w Muzeum Ziemi Rawickiej (18.09.2018 r.). Zajęcia rozpoczęły się projekcją filmu poświęconego historii Rawicza. Twórcy filmu podkreślili m.in., że w okresie międzywojennym Rawicz był miastem wielonarodowościowym izróżnicowanym wyznaniowo. Obok siebie żyły różne społeczności wyznaniowe: katolicka, ewangelicka, judaistyczna i prawosławna. Zmienił to jednak wybuch II wojny światowej i zajęcie ziem przez hitlerowców. Zainteresowały nas ciekawostki o mieście, np. te o pobycie w Rawiczu prezydenta Ignacego Mościckiego (1928 r.) lub informacje o Korpusie Kadetów (trzeci w Polsce), elitarnej szkole kształcącej przyszłą kadrę oficerską młodego państwa polskiego.

Kolejne prezentacje dotyczyły nieco odleglejszych czasów. Mieliśmy okazję zwiedzić dwie wystawy: Od czeladnika do mistrza. Dzieje rawickiego rzemiosła i Skarby posagowej skrzyni. Przypomnieliśmy sobie lub zdobyliśmy nową wiedzę o rzemiosłach. Niektóre przedmioty z ekspozycji były dla nas wielką zagadką, lecz z pomocą prowadzącego, udało nam się dopasować narzędzia do odpowiedniego rzemieślnika.

Lekcje zakończyły się warsztatami tkactwa, bowiem z tego rzemiosła dawniej był znany Rawicz. Wszyscy uczestniczący w zajęciach wynieśli wiele wrażeń i nowych wiadomości.

Tę ciekawą lekcję historii zorganizowała pani Elżbieta Kochańczyk. Katarzyna Kowaluk

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.