Pamiętamy….

W dniu Zaduszek, w czas jesieni,

odwiedzamy bliskich groby,

zapalamy zasmuceni

małe lampki- znak żałoby.

Władysław Broniewski „ Zaduszki”

Październik to miesiąc, kiedy cieszymy nasze oczy pięknymi barwami liści, babim latem unoszącym się nad łąkami i leniwie przesuwającymi się nad polami mgłami. To także miesiąc zadumy i refleksji, które pojawiają się, gdy świat traci swoje piękne barwy. Wówczas nasze myśli kierujemy ku bliskim i innym ludziom, którzy już odeszli. Nasza pamięć o nich i szacunek przejawiają się w porządkowaniu grobów, paleniu lampionów i składaniu kwiatów.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych wychowankowie z grupy pierwszej kolejny raz uporządkowali teren wokół obelisku na cmentarzu, który upamiętnia „Wąsoskie dzieci”-ofiary zbrodni hitlerowskiej.

Zamęczone w przytułku dzieci, były siłą odebrane Polkom, wywiezionym do Niemiec na roboty przymusowe w czasach II wojny światowej (1943-1945). Pamięć o dzieciach, ich matkach i okrucieństwie, które je spotkało pozostała.

Zwieńczeniem akcji najmłodszych wychowanków było złożenie kwiatów, zaduma, a także modlitwa za zmarłych.

Anna Gustaw