Pierwsza wycieczka w ramach projektu ZINTEGROWANI

We wtorek 8 stycznia 2019 r. sześcioro uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu wraz z opiekunem, panią Mirosławą Osmelak, udało się na wycieczkę do Wrocławia. Odbyła się ona w ramach realizacji zadania 1.3: Wsparcie indywidualne i środowiskowe na rzecz integracji społecznej w formie treningu kompetencji i umiejętności społecznych z zakresu zasad współżycia społecznego (savoir vivre w życiu codziennym) – 1-dniowe wyjazdowe zajęcia masowe – uczestnictwo w wydarzeniach społeczno- kulturalnych.

W czasie wyjazdu edukacyjnego uczniowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc, gdzie oprócz wykładów tematycznych mogli również uczestniczyć w zajęciach praktycznych.

Pierwszym miejscem, do którego się udali było Centrum Wiedzy o Wodzie – Hydropolis. Interaktywne wykłady oraz pokazy doświadczeń prowadzone przez pracownika naukowego Hydropolis wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników. Kolejnym przystankiem było zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Uczniowie po raz pierwszy mogli podziwiać dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka, upamiętniające rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, uważnie wsłuchując się w ciekawe opowieści na ten temat. W programie wycieczki nie zabrakło też lekcji tematycznej w Muzeum Pana Tadeusza. Młodzi ludzie zdobyli informacje o tradycjach szlacheckich obowiązujących w czasach Adama Mickiewicza- autora naszej narodowej epopei. Ponadto jednym z zadań do wykonania dla uczniów było przygotowanie i nakrycie stołu przed ucztą zgodnie z obowiązującą w tamtych czasach etykietą.

Po zmaganiach z zakresu dziewiętnastowiecznego savoir vivre’u odwiedziliśmy kolejne miejsce warte uwagi we Wrocławiu. Było to Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Oprócz zwiedzania obiektu i poznania historii znaczków pocztowych uczniowie wzięli udział w warsztatach, w ramach których przygotowywali materiały do wysłania. Adresowali koperty, naklejali odpowiednie znaczki pocztowe oraz pieczętowali je. Zajęcia praktyczne sprawiły obecnym dużo przyjemności.

Ostatnim punktem w programie wycieczki był pobyt w Parku Pałacowym w Pawłowicach – Arboretrum Uniwersytetu Przyrodniczego. Malowniczy park w stylu angielskim otacza neorenesansowy pałac – dawną siedzibę rodu Kornów. Na uwagę zasługują tam elementy architektury ogrodowej, które podziwiali nasi uczniowie. Ich uwagę przykuły szczególnie mostki i glorieta. Na zakończenie pobytu młodzi ludzie zdobyli kolejne doświadczenie w zakresie kompetencji społecznych – każdy samodzielnie zamawiał obiad w restauracji „Dąbrowa” w Pałacu w Pawłowicach. Obcowanie z obsługą restauracji, właściwa postawa podczas spożywania posiłku oraz ciekawe konwersacje podsumowujące wyjazd były kolejnym doświadczeniem w życiu wychowanków naszego Ośrodka.

Nad organizacją i przebiegiem wycieczki w formie jednodniowych praktycznych zajęć
plenerowo-masowych we Wrocławiu czuwała pani Irena Penińska – koordynator z ramienia Urzędu Marszałkowskiego.

Uczestnicy wyjazdu składają jej serdeczne podziękowania za dostarczenie im tak wielu ciekawych wrażeń i wspaniałą atmosferę podczas wyjazdu.

Kolejna ciekawa wycieczka do Wrocławia już w środę 16 stycznia 2019!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.