Wycieczki zawodoznawcze pełne niespodzianek

Dwie kolejne grupy uczniów SOSW w Wąsoszu pojechały na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska, aby realizować zajęcia z projektu „ZINTEGROWANI”.

Zajęcia dotyczyły poradnictwa zawodowego i były połączone z badaniem predyspozycji zawodowych osób biernych zawodowo, pozostających w obowiązku szkolnym lub obowiązku nauki (jednodniowe branżowe zajęcia u pracodawców).

Pierwszym miejscem, które dostarczyło wielu niespodziewanych wrażeń była Stara Piekarnia. Choć nazwa wskazywała na to, że można tam zakupić świeże pieczywo, to, jak się okazało na miejscu, nasze założenia były mylne. Stara Piekarnia to kawiarnia i pracownia artystyczna w jednym. To miejsce dla mieszkańców Psiego Pola i i innych dzielnic Wrocławia, dla ludzi w każdym wieku, osób zdrowych i niepełnosprawnych.

Pomysł jej utworzenia zrodził się z potrzeby wsparcia osób zagrożonych społecznym wykluczeniem, ludzi doświadczonych chorobą psychiczną. W Starej Piekarni organizowane są warsztaty artystyczne (ceramiczne i inne formy rękodzieła), spotkania ze znanymi ludźmi, wykłady, wernisaże i wystawy. Nasz przewodnik przybliżył uczniom nieco historię swojego życia. Jak się okazało, jako osoba niepełnosprawna, doskonale radzi sobie na rynku pracy. Jego aktywność zawodowa i zadowolenie z pracy uzmysłowiły młodzieży to, że każdy ma szansę znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Na koniec odbyły się warsztaty ceramiczne, w czasie których uczniowie lepili różne elementy z gliny.

Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w kawiarni Cafe Równik. Podczas pobytu w tym wyjątkowym miejscu młodzież zamawiała wybrane przez siebie, z menu śniadaniowego i lunchowego, napoje i dania (sałatki, ciasta). Cechą wyróżniającą tę kawiarnię spośród innych we Wrocławiu jest to, że obsługą gości zajmują się niepełnosprawni kelnerzy. Ludzie ci, dzięki swojej determinacji i nauce, zdobyli umiejętności wymagane na tym stanowisku, dodatkowo wykonują zadania baristów.

Ta niezwykła wizyta udowodniła, że osoby niepełnosprawne, to pełnoprawni obywatele, którzy dzięki niewielkiemu wsparciu innych mogą, na miarę swoich możliwości, uczestniczyć w życiu społecznym.

Ostatnim punktem wycieczki było spotkanie we Wrocławskim Zakładzie Aktywizacji Zawodowej. Podstawowym zadaniem WZAZ jest rehabilitacja zawodowa i społeczna, zatrudnionych w zakładzie, osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym( zakład zatrudnia tylko osoby z niepełnosprawnością intelektualną, cierpiące na choroby psychiczne lub z autyzmem). Obecnie w zakładzie zatrudnionych jest 36 osób z niepełnosprawnością. Pracują oni w trzech branżach: gastronomicznej, poligraficznej oraz ogrodniczo- porządkowej. Uczestniczy wyjazdu mogli sami zaobserwować prace, które wykonują osoby niepełnosprawne. Na koniec poczęstowani zostali obiadem przygotowanym przez pracowników WZAZ.

Kolejne ciekawe i atrakcyjne wycieczki dla uczniów SOSW w Wąsoszu w ramach projektu „Zintegrowani” odbędą się niebawem.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.