Nowe umiejętności uczniów, zdobyte podczas kursów zawodowych, realizowanych w ramach projektu ZINTEGROWANI

W lutym br. w SOSW w Wąsoszu odbyły się spotkania w ramach realizacji trzech kursów zawodowych, które dla 18 uczniów były okazją do poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia nowych umiejętności.

Tematyka kursów obejmowała: obsługę wózków jezdniowych unoszących, obsługę maszyn i urządzeń czyszczących oraz kurs florystyczny. Każdy kurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Wszystkie realizowane były w czasie 16 godzin lekcyjnych każdy.

Przyszyli operatorzy wózków jezdniowych unoszących, którzy ukończyli 16 lat, poznali typy oraz budowę stosowanych wózków jezdniowych. Ponadto dowiedzieli się, jakie czynności wykonują obsługujący przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu. Niezwykle ważne okazały się też zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa pracy operatora. Największym zainteresowaniem cieszyła się część praktyczna, w czasie której uczniowie samodzielnie sterowali wózkiem jezdniowy unoszącym.

Wyznaczone trasy kursanci pokonywali pod okiem instruktorów. Niezwykle cenne okazały się też wiadomości z zakresu ładunkoznawstwa.

Na zakończenie kursu prowadzący sprawdzili, czy i w jakim zakresie uczniowie nabyli nowe umiejętności. Każdy z uczestników bez problemów poradził sobie z tym egzaminem.

Głównym celem drugiego kursu zawodowego było zdobycie umiejętności niezbędnych do obsługi wszystkich urządzeń czyszczących: szczotek mechanicznych, odkurzaczy profesjonalnych, ciśnieniowych urządzeń myjących. Grupa sześciu uczennic SOSW w Wąsoszu poznała typy i budowę stosowanych maszyn czyszczących. Dowiedziała się, jakie czynności wykonuje operator przy obsłudze urządzeń przed rozpoczęciem pracy, po jej zakończeniu, a także w trakcie pracy. Na zakończenie części teoretycznej przybliżone zostały kursantkom wiadomości z zakresu bezpiecznego stosowania środków chemicznych. Część praktyczna wywołała największe zainteresowanie wśród dziewcząt. Każda z nich samodzielnie obsługiwała maszynę czyszczącą na terenie Ośrodka. Po zakończeniu kursu okazało się, że nie była to ani lekka, ani łatwa praca, jak początkowo przypuszczano, mimo to przyniosła dziewczętom dużo satysfakcji.

Trzecim kursem realizowanym w lutym br. był kurs florystyczny pn. „Kompozycje z sercem”. Tematyka kursu zbiegła się z zainteresowaniami uczestniczek, które chciały doskonalić swoje umiejętności manualne. Sześcioosobowa grupa dziewcząt, podczas czterech spotkań, zdobyła wiedzę na temat czynności w pracowni florystycznej. Poznała także zasady BHP oraz urządzenia i narzędzia florystyczne stosowane podczas układania kompozycji. Kursantki samodzielnie wykonały miniatury walentynkowe, ozdabiając je materiałami dekoracyjnymi i technicznymi.

Ponadto ciekawym doświadczeniem okazało się przygotowanie bukietu skrętoległego z materiału roślinnego. Prowadząca kurs przybliżyła technikę układania i wiązania kwiatów skrętoległych w ręku, a uczennice podjęły się wykonania bukietu z akcentem walentynkowym. W czasie kursu pracowano też nad bukietem jednego kwiatu, do przygotowanie którego wykorzystano elementy zdobnicze, stosując drutowanie i taśmowanie.

Uwieńczeniem kursu było przygotowanie kompozycji walentynkowej z żywych kwiatów w koszyczku. Wszystkie uczennice z ogromnym zaangażowaniem wykonały swoje prace.

Zajęcia z zakresu florystyki oprócz fachowej wiedzy i praktycznych umiejętności miały także dużą wartość terapeutyczną.

Wszystkie kursy zawodowe realizowane w SOSW w Wąsoszu w ramach projektu ZINTERGROWANI są bezpłatne dla uczniów. Dodatkowo uczestnicy otrzymują nieodpłatnie zestawy cateringowe, a zajęcia prowadzone są przez nauczycieli zewnętrznych.

Już w marcu zrealizowany zostanie kolejny kurs zawodowy, tym razem z zakresu gastronomii. Uczniowie poznają tajniki słodkich i słonych ciast, które będą mieli okazję samodzielnie przyrządzać.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.