Narodowe Czytanie 2019

We wtorek włączyliśmy się w ogólnopolską akcję, której patronuje Para Prezydencka, czyli czytaliśmy polskie nowele. Nasze czytanie miało dwie odsłony. Każde spotkanie poprzedzone było prezentacją przybliżającą ideę akcji i tegoroczne lektury.

Jako pierwsi czytali najmłodsi. Ich lekturą była Katarynka Bolesława Prusa. Mimo kilku okrzyków  na początku spotkania: „Ja nie umiem czytać!, okazało się, że każdy z uczniów włączył się w lekturę noweli, korzystając ze wsparcia swojej pani. Na ich buziach malowało się zadowolenie, gdy kończyli czytać swój fragment. Na koniec najmłodsi uczniowie wykonali zadanie polegające na połączeniu w pary tytułu noweli i ilustracji odwołującej się do treści utworu. Zadanie wykonali bezbłędnie!

Lekturą młodzieży była Orka Władysława Stanisława Reymonta. Choć młodzi ludzie musieli zmierzyć się z językiem z początku dwudziestego wieku stylizowanym na gwarę, to większość z nich poradziła sobie z wyzwaniem. Po wspólnym czytaniu uczniowie rozwiązywali quiz, którego pytania odnosiły się nie tylko do Orki, ale też do idei akcji Narodowe Czytanie i pozostałych lektur. Okazało się, że na sali byli sami uważni słuchacze.

Wraz z dziećmi i młodzieżą czytali  nauczyciele i inni pracownicy Ośrodka. Wszyscy uczniowie otrzymali odbitki pamiątkowej pieczątki, którą przysłał Pan  Prezydent Andrzej Duda. Spotkanie zakończyło się rozmową na temat  kolejnych lektur Narodowego Czytania. Mamy swoje propozycje, które przekażemy Parze Prezydenckiej. 

Wspólne czytanie zorganizowały panie: Emilia Wawrzyniak i Katarzyna Kowaluk

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.