O niepodległości i walce o nią w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

                                                                                                                                                            „Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować

                                                                                                                                                                                         losami narodów i całej ludzkości

                                                                                                                                                                                                      Św. Jan Paweł II

W tym roku uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości, odwołując się  do wydarzeń związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Tragiczny poranek 1 września 1939 r. przekreślił dwadzieścia jeden lat ciężkiej  pracy Polaków nad odbudową naszej państwowości.

Nie zdążyliśmy się nacieszyć wolnością, a już przyszło powtórnie chwytać za broń. Historia przygotowała nam kolejny okrutny sprawdzian z patriotyzmu, odwagi, wierności ojczyźnie i przyjaciołom… Zdaliśmy go, najpierw walcząc w kampanii wrześniowej, następnie podejmując podziemną walkę z hitlerowskim okupantem w kraju i otwartą na frontach całego świata.

Gościem specjalnym tej ważnej uroczystości był pan Grzegorz Aleksander Trojanek, radny powiatu górowskiego. Celem podtrzymania idei patriotyzmu, przekazał społeczności szkolnej kilka egzemplarzy Konstytucji RP, do wykorzystania podczas zajęć realizowanych w naszym Ośrodku.

Poprzez piosenki, wiersze, fragmenty wspomnień uczestników zdarzeń, dekoracje  i scenki uczniowie, którzy przygotowali program artystyczny przybliżyli zebranym tragiczne historie naszych rodaków z czasów II wojny światowej, ale także  ich męstwo i nieustępliwość w dążeniu do celu jakim była niepodległość.

Mamy nadzieję, że wszyscy występujący i oglądający program zadumali się choć na chwilę nad tragicznymi  doświadczeniami naszych przodków i docenią to, co mamy dzisiaj bez wysiłku, walki i większych starań, czyli wolność, niepodległość i suwerenność naszej ojczyzny.

Uczniów, w przygotowaniu programu, wspierały pp. Elżbieta Kochańczyk i Katarzyna Kowaluk.

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.