Podczas zajęć z floroterapii uczniowie poznają różne rodzaje materiałów stosowanych we florystyce i fotografice oraz zasady obowiązujące przy robieniu zdjęć i tworzeniu kompozycji florystycznych. Realizują również własne pomysły dekoratorskie. Celem projektu jest nie tylko przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu florystyki i fotografiki, ale również pobudzenie kreatywności i innowacyjności młodych ludzi, zachęcanie ich do otwartości w przyglądaniu się temu, co nas otacza.
Uczestnik tym samym rozwija swoją uważność, uaktywnia wszystkie zmysły, poszukując piękna w otoczeniu lub po prostu kontemplując je.
Przygotowane scenariusze zajęć edukacyjnych umożliwiają prowadzenie terapii za pomocą świata natury, pomagają ćwiczyć koncentrację uwagi, redukować stres, radzić sobie w sytuacjach trudnych, podnoszą także samoświadomość oraz poprawiają samoakceptację uczestników projektu.
Obcowanie z naturą uczy poczucia przynależności do jej świata, poszukiwania wrażliwości estetycznej, poszerza wiedzę i rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywności. Uczy też współdziałania oraz prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej.