Celem pielgrzymki jest drugi pielgrzym

„…Każdy tęskni za tym dniem,

gdy znowu tyle serc połączy się.

I niech ożyje w nas świąteczny blask,

kiedy pada śnieg z aniołami w tle, kolędować chcesz.

Święta w nas…”

        Tradycyjnie, jak każdego roku, w tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, cała społeczność naszej szkoły spotkała się przy uroczystym, wigilijnym stole.

       Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości. Przybyli do nas: pan starosta górowski – Kazimierz Bogucki,  wicestarosta górowski – pan Grzegorz Kordiak, sekretarz powiatu górowskiego – pan Miłosz Czopek, naczelnik wydziału oświaty, kultury, sportu i promocji starostwa powiatowego w Górze – pani Malwina Chruścicka, burmistrz miasta Wąsosz – pan  Paweł Niedźwiedź, wójt Jemielna – pani Anita Sierpowska,  przedstawicielki Dolnośląskiego Obywatelskiego Uniwersytetu III Wieku we Wrocławiu,  górnicy ze Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego KGHM Polska Miedź SA oddział – Zakład Wzbogacania Rud w Polkowicach z przewodniczącym panem Dariuszem Sędzikowskim, przewodniczący  Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Więźniów Byłych Dzieci i Niemowląt Hitlerowskich Obozów i Zakładów Eksterminacji w Rawiczu – pan Edward Gurdak, przyjaciele Ośrodka, pani – Małgorzata Szarek oraz pan Andrzej Rapior.

      Wieczerzę Wigilijną poprzedziło przedstawienie „W Betlejemskiej Stajence”, przygotowane przez uczniów naszej szkoły, skłaniające nas do refleksji nad własnym życiem. Zbliżające się święta są znakomitą okazją, aby pojednać się z bliźnim, spędzić więcej czasu z rodziną i cieszyć się miłością innych.  Powinniśmy doceniać obecność drugiego człowieka i mieć w sobie ogrom życzliwości i zrozumienia. Pozostawmy z boku urazy i żale, pretensje i niedomówienia, bo życie tak szybko mija, że nim się spostrzeżemy będzie już za nami. Ta wędrówka jest często żmudna i trudna, ale raźniej jest zawsze z przyjacielem. Bo w myśl tego, jak twierdzi Olga Tokarczuk, tegoroczna laureatka nagrody Nobla, Celem pielgrzymki jest drugi pielgrzym.

      Każdy powinien być obdarowany ciepłem i dobrym słowem. To jest najważniejsze przesłanie Świąt Bożego Narodzenia. Niech gwiazda betlejemska prowadzi nas do tych, którzy pragną serdeczności, by z nadzieją i optymizmem mogli patrzeć w przyszłość. Wigilia jest jedynym, niepowtarzalnym wieczorem. Niech nie gaśnie on nigdy w naszych sercach.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.