Kufer Pełen Dziedzictwa

W październiku do naszego Ośrodka dotarł Kufer Pełen Dziedzictwa – to przedsięwzięcie Muzeum Narodowego w Krakowie i Fundacji Plenerownia, promujące działania chroniące nasze dziedzictwo kulturowe.  Idea Kufra pięknie wpisała się również w obchody Dni Dziedzictwa. 

     Inicjatywa  pielęgnowania spuścizny naszych ojców i dziadków spotkała się z dużym zainteresowaniem kilku nauczycieli naszej szkoły. Efektem tego było opracowanie innowacji pedagogicznej pt. „Kufer pełen dziedzictwa. Moja droga – dziedzictwo i przyszłość”.
(L. Barwińska, E. Kochańczyk, W. Stuczyk, K. Kowaluk).

     Adresatami byli wszyscy uczniowie naszego Ośrodka. Zagadnienia związane z Kufrem były realizowane na lekcjach historii, informatyki, matematyki, języka polskiego, zajęciach rozwijających komunikowanie się  i innych.

    Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z zawartością kufra. Często było to swoiste rozwiązywanie zagadek i poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Co to jest? Do czego służy? Kiedy było używane? Młodzi badacze szukali odpowiedzi  bezpośrednio na przedmiotach, analizowali elementy budowy, szukali napisów, dat. Szacowali, kiedy mogły być używane, zapisywali daty, wieki. 

    Uczniowie wykorzystywali też swoje umiejętności w posługiwaniu się komputerem i Internetem, poszukując wiadomości o starych przedmiotach. Poznali programy poprawiające jakość zdjęć, a nową wiedzę wykorzystali do przygotowania atrakcyjnych fotografii eksponatów zawartych w kufrze oraz wykonania prezentacji opisującej wartości dziedzictwa kulturowego.

    Uczestnicy zajęć badali nie tylko przedmioty dziedzictwa materialnego, ale również dziedzictwo duchowe – poznawali gry i zabawy swoich rodziców i dziadków. To zadanie zmotywowało ich do prowadzenia rozmów z rodzicami, dziadkami i starszymi pracownikami naszej szkoły. Sami też testowali te zabawy. Najmłodsi świetnie bawili się kapsle, czy łapki, starsi zaś prowadzili bitwy morskie, grając w statki.

     Ideą Kufra Pełnego Dziedzictwa jest również to, że kolejni gospodarze pozostawiają w kufrze różne przedmioty. My zostawiliśmy: Mini zbiór zabaw rodziców i dziadków wraz ze współczesną wersją „Zośki” – dawnej gry zręcznościowej, stare banknoty oraz budzik.

    „Kufer Pełen Dziedzictwa” i przedsięwzięcia z nim związane spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale także pracowników Ośrodka.  

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.