Z miłości do braci mniejszych

      W ramach zadania grantowego „Z miłości do braci mniejszych” dnia 24 maja 2021 roku Ośrodek odwiedziła Pani Sylwia Zeh-Waligóra, behawiorysta i trener coupe, specjalizująca się w pracy z psami.

     Celem wizyty było przybliżenie uczniom możliwości bezpiecznego kontaktowania się z czworonogami. Spotkania odbyły się w dwóch grupach, dla dzieci młodszych oraz starszych uczniów. Temat cieszył się dużym zainteresowaniem, a przekaz dostosowany był do możliwości poznawczych uczestników zrealizowany w ciekawej formie, gdyż towarzyszył duży pluszak o imieniu Scooby.

Uczniowie, aktywnie uczestniczący w spotkaniu, zdobyli wiedzę, dotyczącą objawów stresu u psa, gotowości zwierzęcia do kontaktu z człowiekiem, bezpiecznych sposobów nawiązywania relacji z czworonogiem oraz sposobów zachowania się w przypadku zaatakowania przez psa.

    Zdarza się, iż pies potrzebuje więcej przestrzeni i nie powinien być głaskany przez osoby obce. Wiele osób nie wie, iż żółta wstążka przy obroży psa, to nie ozdoba. To informacja dla innych, że pies należy właśnie do tej grupy czworonogów i wymaga spokoju, przestrzeni, a głaskanie, szczególnie bez zgody właściciela może skończyć się w nieprzyjemny sposób. Ochronie psów  służy właśnie międzynarodowy projekt Yellow Dog, o którym opowiedziała uczniom Pani Sylwia. Żółta wstążeczka przy obroży jest więc sygnałem dającym zwierzęciu przestrzeń, a osoby spotkane na spacerze może uchronić od pogryzień.

      Powyższe zadanie grantowe sfinansowane zostało w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego LGD Ujście Baryczy.

Patronat przejęła Pani Małgorzata Stanuch – Rokicka, Prezes Wąsoskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Kundelek”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.