Naszym obowiązkiem jest pamiętać

Przed świętem Wszystkich Świętych uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu wraz z opiekunami udali się na cmentarz
w Wąsoszu, aby posprzątać i uczcić miejsce pamięci ofiar nazistowskiego zakładu dla dzieci polskich robotnic przymusowych.

W czasie II wojny światowej obóz ten znajdował się na terenie placówki. Uczniowie pozbierali śmieci oraz wygrabili liście przyniesione przez wiatr. Uformowano pobliskie krzewy i wyrównano teren. Młodzież zapalonym zniczem, modlitwą i chwilą zadumy, uczciła pamięć spoczywających tu dzieci. Odwiedzili także groby uczniów i pracowników SOSW w Wąsoszu, czcząc w ten sposób ich pamięć.

Działania te wpisują się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem „Szkoła pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią miejsca, regionu, społeczności.