21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W tym roku w naszym Ośrodku czciliśmy to święto  przez cały tydzień. Zajęcia poświęcone polszczyźnie odbyły się w każdej klasie i grupach przedszkolnych. Wszyscy mogli przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia związane z tym dniem, utrwalić poprawne formy wyrazów i wyrażeń sprawiających trudności, oglądając wystawę w holu szkoły lub czytając poprawne formy   językowe  umieszczone na stopniach schodów.

        Uczniowie z klas starszych pogłębili  swoją wiedzę  wsłuchując się w informacje zawarte w prezentacji, w której nawiązano m.in. do hasła tegorocznych obchodów: Wykorzystywanie technologii do nauki wielojęzycznej: wyzwania i możliwości. Młodzież sprawdziła też swoje  umiejętności językowe, wykonując  różne zadania, np.  na bazie długiego wyrazu tworzyli nowe słowa, korygowali tekst, uzupełniając go polskimi literami- ą, ę.

      Młodsi wyszukiwali wyrazy trudne ortograficznie i poszukiwali synonimów innych. Uczniowie z klas najmłodszych i uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym wykonali plakaty, na których zamieścili najpiękniejsze słowa w języku polskim i te, które sprawiają trudności oraz rozkodowali ukryte hasła.

      Przedszkolacy spotkali się  z kaczką – dziwaczką z wiersza  Jana Brzechwy. Po lekturze, wysłuchaniu piosenki i zabawie kaczuchy, wykonały portret głównej bohaterki.

    Dziękujemy wszystkim za udział w obchodach, mamy nadzieję, że każdy będzie  starał się mówić pięknym językiem polskim.

       Obchody MDJO przygotowały pp. Elżbieta Kochańczyk i Katarzyna Kowaluk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.