Świętujemy Dzień Europy

10 maja uczciliśmy w naszym Ośrodku DZIEŃ EUROPY. Powróciliśmy do dawnej formuły spotkania całej naszej społeczności. W tym roku uwagę zebranych skierowaliśmy na przypomnienie idei wspólnej Europy i zasad włączania się do grupy współpracujących ze sobą państw w ramach dewizy: Zjednoczeni w różnorodności.

Te obchody były wyjątkowe jeszcze z jednego powodu, bowiem w przygotowanie spotkania włączyli się mieszkający w naszym Ośrodku uchodźcy z Ukrainy, zarówno młodsi jak i starsi. Tematyka uroczystości związana była nie tylko z Unią Europejską, ale także z Ukrainą- krajem kandydującym do wstąpienia w jej szeregi.

 Ukraińskie dzieci i młodzież przygotowały prace plastyczne nawiązujące do UE, Polski, Ukrainy. Techniki plastyczne były różnorodne: rysunki, wyklejanki, laleczki przestrzenne i in. Animatorką tych działań była pani Natalia- Ukrainka, która pracowała kiedyś w podobnej, do naszej, placówce.

Prace można podziwiać na zorganizowanej w jadalni wystawie. Pani Natalia przygotowała i przedstawiła także prezentację poświęconą stolicy Ukrainy- Kijowowi, w pokazie znalazły się również slajdy poświęcone miastom, z których pochodzą nasi ukraińscy znajomi.

Prezentacje o Unii i Ukrainie dostarczyły wszystkim wiele wiedzy, ale nie zabrakło również dobrej zabawy przy dramie, piosenkach i pląsach z różnych europejskich krajów. Przypomnieliśmy sobie umowę państw założycielskich, sialiśmy mak z czeskim czyżykiem, odgadywaliśmy kolory niemieckich kaloszy, uczyliśmy się liczyć w różnych językach do trzech. Wokalne popisy dali Adam ze szkoły branżowej (wykonał piosenkę w języku niemieckim) i dziewczyny z Ukrainy: Vika, Jarka i Viktoria.

Powróciliśmy do tradycji, zatem nie mogło zabraknąć poznania nowego kraju „smakiem”. Jako słodki rarytas serwowana była chałwa ukraińska ze słonecznika, na obiad zaś barszcz ukraiński, który wielu zaskoczył. Nie ma jednak wątpliwości, czy to prawdziwy barszcz ukraiński, gdyż przygotowały go pp. Swietłana i Natasza, pracujące w naszej kuchni. Na drugie danie podano słodkie syrniki, które przypadły do gustu szczególnie najmłodszym.

Tematykę święta ilustrowały również piękne dekoracje poświęcone Unii Europejskiej i Ukrainie.

Uroczystość przygotowały pp. Elżbieta Kochańczyk, Emilia Wawrzyniak, Katarzyna Kowaluk oraz pani Natalia z Ukrainy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.