Dołączyliśmy do czytających rodaków

Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc wspaniała okazja, by odczytać publicznie dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. W warszawskim Ogrodzie Saskim w sobotnie południe rozpoczęła się jedenasta edycja akcji Narodowe Czytanie z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy. Prezydent i Pierwsza Dama jako pierwsi odczytali fragment tegorocznej lektury, którą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. 

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu. W dniu 5 września 2022 r. miało miejsce Narodowe Czytanie wybranych utworów ze zbioru ballad Adama Mickiewicza.  W wydarzeniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, a także wychowankowie przedszkola i nauczyciele. Dostosowując wydarzenie do możliwości naszych odbiorców, zorganizowaliśmy je w dwóch grupach- starszej i młodszej. W oddziałach klas starszych uczniowie wraz z nauczycielami odczytali w całości ballady: „Romantyczność”, „Świtezianka” i „Pani Twardowska”. W grupie młodszej uczniowie zapoznali się z balladą „Pani Twardowska”.

     W tym roku postanowiliśmy postawić na słowo „czytanie”, podkreślić je i zaakcentować. Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanych przez nich słów. Oprócz tradycyjnego czytania z tekstem w ręku, wykorzystaliśmy także nowoczesną technologię. Teksty utworów były wyświetlane na tablicy multimedialnej. Młodsi uczniowie mogli śledzić perypetie mistrza Twardowskiego na dołączonych do tekstu ilustracjach, układali historyjkę obrazkową do ballady i grali w grę dydaktyczną. By pełniej rozumieć teksty ballad i wczuć się w ich nastrój, uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne, które odwoływały się
do różnych  artystycznych realizacji  mickiewiczowskich utworów. Były tam fragmenty piosenki, filmu animowanego, filmu fabularnego oraz komiks. Oczywiście nie obyło się bez inscenizacji. Nasi uczniowie zaprezentowali fragment utworu „Świtezianka”.

Spotkania  zorganizowały pp.  Katarzyna Kowaluk, Emilia Wawrzyniak
 oraz  Danuta Owczarek- Marcinkowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.