Połączeni dziedzictwem

W tym roku uczniowie naszego Ośrodka, podobnie jak w poprzednich latach,  włączyli się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa i Europejskiego Dnia Języków. 4 października  odbyła się lekcja otwarta poświęcona pielęgnowaniu dziedzictwa i promująca naukę języków obcych.
 W czasie tych zajęć uczniowie dowiedzieli  się, co może być dziedzictwem. Obserwowali zdjęcia zabytków, przedmiotów, potraw, symboli, gestów, obrazy, oglądali filmiki, słuchali różnych utworów muzycznych, które przekazały nam przeszłe pokolenia lub nam współcześni twórcy. Zdobyta wiedza umożliwiła im wykonanie zadań, dotyczących zabytków Polski, sławnych  Polaków,  dań regionalnych. Starsi przyporządkowywali podpisy do  zdjęć, a najmłodsi kolorowali portrety. Niektóre ze zdjęć nawiązywały do ostatnich wycieczek zorganizowanych dla uczniów- ubiegłorocznej do Poznania i wrześniowej do Biskupina i Gniezna.

            W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli  się również, że aby dane dzieło, przedmiot mogły być “odziedziczone” przez potomków,  pokolenia  muszą mieć ze sobą łączność, komunikować się.

Wprawką w szczególnym sposobie komunikowania się było odszyfrowanie hasła tegorocznych obchodów EDD. Uczniowie, nawet ci najmłodsi, z zapałem starali się złamać szyfr.   I udało się!

Kolejnym, i bardzo emocjonującym, momentem spotkania było przygotowanie kapsuły czasu. Materiały do niej były zbierane już od tygodni. Uczniowie poszczególnych klas pisali listy do potomnych. W listach zawarte były różne informacje dotyczące naszej społeczności i uczniów np. jakie lubią piosenki, gry, słodycze, ale także wiadomości dotyczące ważnych  i aktualnych wydarzeń takich jak: kto jest obecnie prezydentem Polski, czy wojny w Ukrainie. Wszystkie listy zostały odczytane i włożone do kapsuły. Znalazły się tam też inne przedmioty: aktualna gazeta, kostka Rubika, ozdobne serduszko. Kapsuła zostanie zakopana na terenie naszego Ośrodka.

Kto może nam najlepiej  przybliżać dziedzictwo? Oczywiście pasjonat historii. Wywiad
z   miłośnikiem przeszłości- panem Jarosławem Krukowskim- Zdanowiczem był ostatnim  punktem części  poświęconej dziedzictwu. Przeprowadził go uczeń branżowej szkoły I stopnia Adam Grzymek. Pan Jarek przyniósł na spotkanie  różne eksponaty, mówił o ich pochodzeniu i przeznaczeniu. Prowadzący wywiad również okazał się wielbicielem przedmiotów z przeszłości i wniósł do rozmowy ciekawe opowieści.

            Wtorkowe spotkanie zakończył quiz przygotowany przez panią Ewę Gajewską motywujący zebranych do poznawania języków obcych, które nie tylko pozwalają nam porozumieć się z obcokrajowcami na wakacjach, czy w pracy, ale umożliwiają także  dzielenie się polskim dziedzictwem  z innymi narodami.

Spotkanie przygotowały pp. Elżbieta Kochańczyk i Katarzyna Kowaluk, E. Gajewska.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.