Dzień Europy tym razem inaczej

W tym roku Dzień Europy oraz 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej postanowiliśmy uczcić bardziej żywiołowo. Kierując się zasadami i celami tej organizacji wyruszyliśmy w czwartek, 16 maja, na wycieczkę do Szklarskiej Poręby. 

Już przez szyby autokaru uczniowie mogli ujrzeć nowe i wspaniałe rozwiązania komunikacyjne, jak: drogi szybkiego ruchu, ronda, obwodnice, jakie zyskaliśmy dzięki unijnemu wsparciu, a przecież wielu z nich rzadko odbywa dalekie podróże, więc niewątpliwie byli zaskoczeni europejskim wyglądem dróg krajowych i nie tylko.

Poza tym propagując ideę walki z wykluczeniem społecznym udowodniliśmy, że nawet uczniowie z niepełnosprawnościami potrafią pokonać własne lęki i przy niewielkim wsparciu zdobyć szczyty, także swoich możliwości. Z wielkim zapałem i wcale nie taką łatwą trasą dotarliśmy do słynnego Chybotka, a stamtąd na tak zwany Złoty Widok, skąd podziwialiśmy panoramę Karkonoszy. Nie umknęła naszej uwadze bujna roślinność, spokój i porządek na szlaku, wskazujące na to, że nie tylko my, ale również inni turyści propagują ochronę środowiska naturalnego i dbają o naszą faunę i florę.

Kolejnym szlakiem ruszyliśmy w kierunku Wodospadu Szklarki – jednej z naszych górskich perełek. Tu organizatorki zapoznały uczniów z legendą tego słynnego progu rzecznego oraz związanej z nią opowieścią o Liczyrzepie – Duchu Gór. Młodzi ludzie byli z siebie bardzo dumni, że tak wspaniale  im się udało przetrzeć górskie trasy. 

Po przepysznym obiedzie w restauracji “Krokus” w Szklarskiej Porębie udaliśmy się do Leśnej Huty, w której mieliśmy okazję poznać rzadki zawód – hutnika szkła. Obejrzeliśmy cudowny pokaz wytopu różnych figur ze szkła i wzięliśmy udział w warsztatach grawerowania. Uczniowie byli pod wrażeniem własnych umiejętności i zachwyceni dla nich nowymi, dla innych tradycyjnymi, metodami szklarskiego dziedzictwa. Ten punkt programu miał na celu uświadomienie młodego pokolenia w promowaniu i propagowaniu naszej odrębności kulturowej na europejskiej arenie. Podobny cel przyświecał nam na nowoczesnej, ale jakże osadzonej w realiach Szklarskiej Poręby, interaktywnej wystawie  klocków Lego. Dzięki niej mogliśmy poznać bardzo obrazowo historię regionu oraz zapomniane już zawody, jak: kurzak, laborant, drwal czy poszukiwacz minerałów. Ci ostatni wzbudzili nasze szczególne zainteresowanie, bo przecież właściwie oni przyczynili się do powstania miasta. Walonowie przybyli tu bowiem już z początkiem średniowiecza i jest tu mnóstwo miejsc świadczących o ich działalności, którą rozszerzyli na wiele regionów w całej Europie. 

Spacer po Szklarskiej Porębie ukazał nam niezwykły kontrast pomiędzy klasycznymi górskimi chatami, a nowoczesnymi budynkami. Cieszy jednak fakt, że kultura, tradycje i bogactwo naturalne tego miejsca, dzięki europejskim wpływom, rozwija się prężnie, ale zachowuje swoją odrębność i o nią dba.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy na mały posiłek do McDonalda, bo jakaż wycieczka mogłaby się odbyć bez tej przyjemności? To był tylko mały dodatek do jakże fascynującego dnia pełnego nowych wrażeń, doświadczeń i wiedzy. 

Organizacja i opracowanie:   Ewa Gajewska. Elżbieta Kochańczyk,. Wiesława Stuczyk, Katarzyna Kowaluk

+

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.