Bezpieczne ferie – informacje dla rodziców

BEZPIECZNE FERIE
Drodzy rodzice!

Ferie zimowe to czas radości, wolności i swawoli. Aby minęły one szczęśliwie i bez przykrych „niespodzianek” już teraz musicie zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Łatwowierność i naiwność dziecka, brak umiejętności przewidywania są często przyczyną kłopotów. Uczyńcie wszystko, aby wasze dzieci były bezpieczne. Uczcie ich rozwagi i wyróbcie w nich odruch nieufności wobec osób nieznajomych. Razem przypomnijcie sobie zasady bezpiecznego zachowania w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze itp. Zapiszcie na kartce numery telefonów: do pracy – do siebie i współmałżonka, do dziadków. Poproście sąsiada, aby w nagłych sytuacjach Twoje dziecko mogło się zwrócić do niego o pomoc.

Ustalcie zasady, które dzieci będą przestrzegać:

– zakaż dziecku przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalania się z obcymi osobami z miejsca zabaw, wsiadania do pojazdów kierowanych przez nieznajomych;

– naucz swoje dziecko, aby podczas waszej nieobecności w domu nikomu nie otwierało drzwi bez porozumienia z Tobą (nawet kolegom);

– ustalcie zasadę, że przed wpuszczeniem kolegi do domu najpierw musisz wyrazić zgodę na jego wizytę;

– umówcie się, że dziecko będzie informowało Cię o każdym wyjściu na podwórko i planowanym miejscu zabaw;

– określcie zasięg terenu, po którym dziecko może się samodzielnie poruszać;

– najlepiej razem ułóżcie plan zabaw na dzień następny (musisz wiedzieć, gdzie i z kim Twoje dziecko spędza czas).

Liliana Barwińska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strefa rodzica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.