Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

3 marca 2016 r. w SOSW w Wąsoszu zorganizowane zostały zajęcia otwarte z okazji Miesiąca Języka Ojczystego, który przypada na dni od 21 lutego do 21 marca.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów było „Włączanie do i za pomocą edukacji. Język ma znaczenie”. Porusza ono problem wykluczenia społecznego poprzez nierówny dostęp do edukacji.

W zajęciach brali udział wszyscy uczniowie naszej placówki. Główne cele lekcji to propagowanie poprawnej polszczyzny, zachęcanie do unikania wulgaryzmów i nadmiernego używania wyrazów obcego pochodzenia.

Pragnieniem pomysłodawców zajęć było uczynienie uczniów bardziej świadomymi użytkownikami języka ojczystego.

Na początku zajęć przedstawiono nieco teorii w formie prezentacji multimedialnej, a następnie przeprowadzono konkursy związane z językiem. W zawodach językowych wzięli udział przedstawiciele wszystkich zespołów klasowych. Lekcję uatrakcyjniły zabawy logopedyczno – ruchowe, w których młodzież chętnie uczestniczyła. Zajęcia dostarczyły uczniom nie tylko nowej wiedzy o języku polskim, ale także wielu emocji.

Obchody MDJO przygotowały panie: Danuta Owczarek – Marcinkowska, Katarzyna Kowaluk i Elżbieta Kochańczyk.

Elżbieta Kochańczyk