Dbamy o środowisko, więc jesteśmy patriotami

Nauczyciele naszego Ośrodka dużą wagę przywiązują do wychowania dzieci i młodzieży w duchu identyfikowania się z własnym regionem, lepszego poznania walorów przyrodniczo-krajobrazowych, uwrażliwienia ich na piękno przyrody i jej ochronę. Taką możliwość daje bezpośredni kontakt z przyrodą, czyli lekcje w terenie.

Dlatego też w tym roku, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi – 23 kwietnia 2018 r., uczniowie naszego Ośrodka wraz z nauczycielami wzięli udział w grze terenowej pod hasłem „Dbamy o środowisko, więc jesteśmy patriotami”.

Przed wyruszeniem w trasę na Górkę Halinowską przypomniano uczniom podstawowe zasady poruszania się po mieście i poza nim oraz zapoznano z zasadami gry terenowej. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i korzystając z planów miasta i okolicy wyruszyli w teren, wykonując po drodze kolejne zadania. Śmiechu i zabawy było bardzo dużo, szczególnie podczas poszukiwania ukrytych zadań do wykonania. Jeśliby jednak ktoś myślał, że był to tylko wesoły spacer na górkę, to myliłby się bardzo. Ukryte zadania były swoistymi sprawdzianami wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin wiedzy. By je rozwiązać uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami czytania ze zrozumieniem, biegłego liczenia w pamięci i sposobem pisemnym, wiadomościami z przyrody, spostrzegawczością itd. A po dotarciu na górkę czekało jeszcze kilka zadań matematycznych, dlatego też grillowana kiełbaska smakowała wszystkim jak nigdy!

Dla uczczenia Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszym Ośrodku podejmowane są różne inicjatywy. Jeden z projektów gimnazjalnych poświęcony był dwóm wielkim Polakom, którzy walczyli o niepodległość Polski: Tadeuszowi Kościuszce i Józefowi Piłsudskiemu, w kwietniu uczniowie rywalizowali w Biegach Niepodległości.

Poniedziałkowe spotkanie z ojczystą przyrodą było też doskonałą okazją, by nawiązać do nazwisk i wydarzeń historycznych związanych z tworzeniem się państwa polskiego, wielkimi czynami i dążeniem Polski do niepodległości. Rozwiązując szyfry, układając puzzle, śpiewając piosenki patriotyczne uczniowie po raz kolejny przypomnieli sobie ważne fakty z historii naszego kraju.

                                                         Lidia Kochan, Katarzyna Kowaluk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.