Czytaliśmy z całą Polską

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku, zgłosiliśmy Panu Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie swój akces  w akcji Narodowego Czytania 2021. Książkę Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej” czytaliśmy  niemal cały tydzień w kilku grupach. Fragmenty lektury zostały dobrane tak, by odpowiadały możliwościom intelektualnym i wiekowym uczniów. Aby przybliżyć czytane dzieło przygotowane zostały dekoracje w holu szkoły odnoszące się do autorki i utworu oraz prezentacja. Pokaz  slajdów dostarczył uczniom wiele ciekawostek o utworze i jego autorce. Zaskoczyło ich to, że Gabriela Zapolska była tak przedsiębiorcza, iż  sama promowała swoje sztuki,  pisząc  do prasy reklamujące je artykuły.

            Oczywiście głównym punktem spotkań było wspólne czytanie. Samodzielne
lub  z pomocą pań. Uczniowie zaczynali  nieśmiało i cicho,  ale już  pod koniec słychać było
w intonacji aktorską interpretacją. Po lekturze uczniowie zmierzyli się z zadaniem. Porządkowali do dwóch grup zasady panujące w domu pani Dulskiej oraz te, które powinny panować w zgodnej,  ceniącej prawdziwe wartości rodzinie. Uważny i aktywny udział w spotkaniu sprawił, iż powyższe zadanie nie sprawiło większych problemów uczniom.

Nie wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w czytaniu książki Gabrieli Zapolskiej
ze względu na tematykę lektury oraz możliwości intelektualne i wiekowe. By nie wyłączać nikogo, zaproponowano im do wspólnego czytania opowiadanie naszego patrona – Janusza Korczaka ze zbioru pt. „ Józki, Jaśki i Franki”, rozdział: Poziomki są mniej ciekawe od grzybów.— Mania Kropeleczka i czar z fartuchem. — Duże mrowisko pod grubem drzewem.  Wspólnalektura połączona była z utrwalaniem znajomości grzybów oraz działaniami plastycznymi.

Udział wszystkich uczniów we wspólnym czytaniu został przypieczętowany okolicznościowym stemplem w zeszytach. Z zaciekawieniem czekamy na kolejną lekturę.

Spotkania uczniów  w ramach Narodowego Czytania 2021  zorganizowały pp. Elżbieta Kochańczyk, Katarzyna Kowaluk, Danuta Owczarek- Marcinkowska oraz Emilia Wawrzyniak.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.