Co roku we wrześniu, wraz z innymi Europejczykami, obchodzimy DNI DZIEDZICTWA
I DZIEŃ JĘZYKÓW.
Z tej okazji, 28 września 2021 r., zorganizowane zostało spotkanie, w czasie którego uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą idei obu świąt oraz tegorocznych obchodów EDD – SMAKI DZIEDZICTWA.
Uczniowie poznali potrawy, które serwowano w dawnej Polsce oraz dania z kilku regionów Polski. Można tam było zobaczyć kaszubską prażenicę, rogale świętomarcińskie z Wielkopolski, moskole z Podhala czy śląską szpajzę oraz zobaczyć, jak wyglądał w dawnej Polsce stół szlachecki i co jedli w biednej chłopskiej chacie.
Duże emocje wywołała piosenka „Wodzionka”- promująca zupę uznawaną przez Ślązaków za „ ósmy cud świata”. Pani Ewa zachęciła uczniów do poszukiwań ciekawych przepisów kulinarnych i przesłania ich na konkurs organizowany w Europie. Uczniowie oraz pracownicy Ośrodka mogli dokładniej przeanalizować przepisy, odnajdując je na wystawie w holu szkoły poświęconej świętu.
Prezentacja, choć ciekawa, nie oddałaby pełni smaków regionalnych potraw, dlatego pani Ela oraz adepci sztuki kucharskiej ze szkoły branżowej upiekli poprzedniego dnia góralskie ciasteczka- proziaki, którymi poczęstowali uczniów i pracowników Ośrodka. Proziaki, choć początkowo, przez swój skromny wygląd, nie budziły dużego entuzjazmu, to po chwili nie było po nich śladu.
O to, by ten dzień pachniał i smakował regionalnymi potrawami zadbały również nasze panie kucharki. Panie Małgosia i Ela na drugie śniadanie zaproponowały wielkopolskie szneki
z glancem. Na obiad kuchnia zaserwowała: kaszubską zupę rybną, śląskie kluseczki z modrą kapustą i gulaszem. Przy okienku tego dnia wyjątkowo często i głośno było słychać: Dziękuję
i Mniam!
Spotkanie przygotowały pp. E. Gajewska, E. Kochańczyk, K. Kowaluk i E. Wawrzyniak.