Świętujemy Europejskie Dni Dziedzictwa I Europejski Dzień Języków

Co roku we wrześniu, wraz z innymi Europejczykami, obchodzimy DNI DZIEDZICTWA
I DZIEŃ JĘZYKÓW.

Z tej okazji, 28 września 2021 r.,  zorganizowane zostało  spotkanie, w czasie którego uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą idei obu świąt oraz  tegorocznych obchodów EDD – SMAKI DZIEDZICTWA.

 Uczniowie poznali potrawy, które serwowano w dawnej Polsce oraz dania z kilku regionów Polski.  Można tam było zobaczyć kaszubską prażenicę, rogale świętomarcińskie z Wielkopolski, moskole z Podhala  czy śląską szpajzę oraz  zobaczyć, jak wyglądał w dawnej Polsce stół szlachecki i co jedli w biednej chłopskiej chacie.

Duże emocje wywołała piosenka „Wodzionka”-  promująca zupę  uznawaną przez Ślązaków za „ ósmy cud świata”. Pani Ewa zachęciła uczniów do poszukiwań ciekawych przepisów kulinarnych i przesłania ich na konkurs organizowany w Europie. Uczniowie oraz pracownicy Ośrodka mogli dokładniej przeanalizować przepisy, odnajdując  je na wystawie w holu szkoły poświęconej świętu.

            Prezentacja, choć ciekawa, nie oddałaby pełni smaków regionalnych potraw, dlatego pani Ela oraz adepci sztuki kucharskiej ze szkoły branżowej upiekli  poprzedniego dnia góralskie ciasteczka- proziaki, którymi poczęstowali uczniów i pracowników Ośrodka. Proziaki, choć początkowo, przez swój skromny wygląd, nie budziły dużego entuzjazmu, to po chwili nie było po nich śladu.

             O to, by  ten dzień pachniał i smakował regionalnymi potrawami zadbały również nasze panie kucharki. Panie Małgosia i Ela na drugie śniadanie zaproponowały wielkopolskie szneki
 z glancem. Na  obiad kuchnia zaserwowała:  kaszubską zupę rybną,  śląskie kluseczki z modrą kapustą i gulaszem. Przy okienku tego dnia wyjątkowo często i głośno było słychać: Dziękuję
 i Mniam!

Spotkanie przygotowały pp. E. Gajewska, E. Kochańczyk, K. Kowaluk i E. Wawrzyniak.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.