Smaki z przeszłości – najlepszy przepis regionu

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie  kulinarnym                         „Smaki z przeszłości – najlepszy przepis regionu” organizowanym przez Lokalna Grupa Działania „ Ujście Baryczy” oraz  „Partnerstwo Sowiogórskie”.

Przedmiotem konkursu było pokazanie tradycji kulinarnych z Czech lub Polski poprzez zaprezentowanie dawnej potrawy – tzw. „smaku z przeszłości”, wzbogaconej o nowoczesne elementy /np. nowe przyprawy, współczesne formy podania, wykorzystanie zdrowszych produktów itp./ poprzez filmową bądź zdjęciową formę wraz  z podaniem przepisu i sposobu przygotowania. Konkurs miał następujące cele:

• Aktywizacja lokalnej społeczności
  • Wyłonienie i promowanie przepisów kulinarnych charakterystycznych dla danego regionu/obszaru w Polsce lub Czechach
  • Kultywowanie tradycji wytwarzania potraw regionalnych w Polsce i Czechach
  •  Popularyzowanie zwyczaju wspólnego przygotowywania potraw
  • Promocja zdrowego odżywiania
  •  Umożliwienie zaprezentowania talentów kulinarnych.

W ramach uczestnictwa w konkursie uczniowie, pod opieką swoich nauczycielek, przyrządzili pałanycie– potrawę regionalną ze Wschodu w dwóch odsłonach: na słodko i saute. Swoją pracę  udokumentowali filmem, zawierającym wszystkie etapy przygotowania potrawy, czyli analizę przepisu, obróbkę produktów, wypiek, prezentację gotowego dania i oczywiście  konsumpcję. Na etapie lokalnym zdobyli  I miejsce i otrzymali sprzęt AGD o wartości 800 zł, a także zakwalifikowali się do finału konkursu.

25 listopada 2021 r. wzięli udział w gali finałowej, która odbyła się w Głuszycy. Uczestnikami gali byli laureaci regionalnych etapów z Polski oraz  Czech.

Praca uczniów SOSW w Wąsoszu została oceniona najwyżej i w finale zdobyła
I nagrodę o wartości 1000 zł przeznaczoną na zakup sprzętu AGD.

Gratulujemy naszym najmłodszym kucharzom i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy do obejrzenia naszej pracy konkursowej.

Joanna Krukowska-Zdanowicz,  Maria Wielogórska