Język polski – mój ulubiony

Z lekkim  poślizgiem dołączyliśmy do wszystkich, którzy w lutym świętowali Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Zajęcia poświęcone temu świętu miały dwie odsłony. Starsi uczniowie z klas:  IV- VIII szkoły podstawowej, I- III szkoły branżowej I stopnia i I- III SPdP  spotkali się na zajęciach otwartych- 5. marca 2024 r.

Tradycyjnie rozpoczęły się one od prezentacji, która przybliżyła wszystkim zebranym pochodzenie święta oraz powody, dla których warto, należy i dobrze jest dbać o język ojczysty. Następnie uczestnicy spotkania przystąpili do zmagań międzypokoleniowych. Wyzwania językowe  otrzymali nie tylko uczniowie, ale  także i nauczyciele. Wyzwania dotyczyły pięknej mowy, którą uczestnicy sprawdzali na zdaniach- językowych łamańcach, odszyfrowania znaczeń wyrazów, których używała młodzież sprzed dwudziestu, trzydziestu lat i ta współczesna.

Ostatnie wyzwanie związane było z przysłowiami, które trzeba było nie tylko złożyć z dwóch części, ale i odczytać ich przekaz. Wszyscy, którzy podjęli wyzwania spisali się dobrze i bardzo dobrze. Jako  że nauki nigdy za wiele, na koniec spotkania wszyscy utrwalili poprawne formy wyrazów i wyrażeń, które często sprawiają nam problemy. Zajęcia przygotowała p. Katarzyna Kowaluk, zaś piękną dekorację p. Emilia Wawrzyniak

            Uczniowie klas najmłodszych  włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego – 13 marca 2024 r. Uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez p. Anetę Balcerzak. Obecni dowiedzieli się, że święto to  ma służyć promocji języka ojczystego oraz ma uświadomić wszystkim, jak ważne jest posługiwanie się poprawnym językiem polskim  w życiu codziennym.

Zaplanowane zadania i zabawy były dostosowane możliwości do dzieci tak, aby każdy mógł się wykazać swoją wiedzą i umiejętnościami. Prowadząca we wspólnych zabawach, ćwiczeniach, kartach pracy ukierunkowała uczniów na przypomnienie i utrwalenie podstawowych wiadomości na temat naszego kraju, symboli narodowych, zapisu swojego imienia i nazwiska. Zajęcia były uatrakcyjnione licznymi pomocami dydaktycznymi. Uczniowie z zaangażowaniem poprawiali po śladzie kontur Polski, zaznaczali największe nasze rzeki i stolicę Polski. Uczestniczyli w zabawach słownych, które wprawiły wszystkich w radosny nastrój. Najwięcej zadowolenia przyniosła zabawa w układanie wyrazów z wylosowanej liczby liter. W działania włączyli się również obecni nauczyciele.

Na zakończenie obecna społeczność szkolna otrzymała drobne słodycze.  Podsumowując obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Wspólne uczestnictwo integrowało uczniów z różnych klas. Wszyscy upewniliśmy się, że wiedzę i umiejętności można również zdobywać podczas wspólnych zabaw.

                                                                                   Aneta Balcerzak i Katarzyna Kowaluk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.