Edukacyjna wycieczka do Warszawy

W dniach 15 – 18 czerwca 2015 r., 30 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wyjeździe edukacyjnym do Warszawy, który został zorganizowany w ramach zadania publicznego pt.: „Kto chce swoją ojczyznę kochać, musi ją poznać” – wzmocnienie tożsamości narodowej i postawy patriotyzmu wśród młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym i wykluczeniem społecznym.

Realizacja zadania pozwoliła zmniejszyć ryzyko wystąpienia wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych intelektualnie poprzez wzmocnienie poczucia przynależności do społeczeństwa, ugruntowała patriotyzm i tożsamość narodową, zniwelowała postawy oparte na bierności.

Ponadto uczniowie naszej placówki nauczyli się zachowań właściwych dla danych sytuacji społecznych. Zwiększyli umiejętności komunikowania się z otoczeniem, co w wielu przypadkach wiązało się z pokonaniem wstydu, przełamaniem strachu przed wypowiadaniem się (z powodu częstego współwystępowania u osób niepełnosprawnych zaburzeń mowy).

Odpoczynek i relaks w nowych warunkach dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń i przeżyć, które na długo zagoszczą w ich pamięci. Nowe doznania estetyczne rozbudziły wrażliwość na piękno.

W programie wycieczki znalazły się: zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Zamku Królewskiego, Pałacu Kultury i Nauki, Sejmu, Centrum Nauki Kopernik, Warszawskich Łazienek, a także Stadionu Narodowego. Ciekawych wrażeń dostarczył również udział w obchodach rocznicy utworzenia Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Obok uroczystej zmiany warty, obserwowaliśmy pokaz musztry paradnej przy dźwiękach orkiestry wojskowej.

Największym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w Centrum Nauki Kopernik. W tym wspaniałym ośrodku nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się, wszyscy mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Była to też okazja do samodzielnego przeprowadzenia wielu doświadczeń naukowych, zobaczenia na własne oczy mechanizmów funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, przestrzeni kosmicznej i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.

Ogromne wrażenie wywarła także wizyta na Stadionie Narodowym. Dzięki pomocy przewodnika mogliśmy zobaczyć szatnie zawodników, pomieszczenie odnowy biologicznej, salę konferencji pomeczowych, a także wejście na główną płytę boiska.

Zupełnie nowym, a jednocześnie niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich uczestników okazała się podróż nowoczesnym pociągiem Pendolino, a także poruszanie się metrem po Warszawie .

Realizacja tak bogatego i urozmaiconego programu wycieczki możliwa była dzięki wsparciu finansowemu, otrzymanemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z siedzibą we Wrocławiu. Dotacja z Województwa Dolnośląskiego pokryła 36 % kosztów organizacji wycieczki. Pozostała kwota pochodziła ze środków własnych Dolnośląskiego Stowarzyszenia „ISKIERKA”, działającego przy SOSW oraz wpłat uczestników wyprawy do stolicy.

Wyjazd ten dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych przeżyć, czego dowodem są fotografie. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń, wszyscy wrócili zadowoleni z nadzieją, iż ponownie chętnie odwiedzą to wspaniałe miasto.