ZRÓB PRZELEW ŻYCIA – ODDAJ KREW

Co 15 sekund ktoś potrzebuje krwi. Każdy z nas może uratować komuś życie!

Wystarczy podarować krew.

Pozostając jeszcze w świątecznym nastroju, kiedy nadal cieszymy się z bliskości rodziny, miłej atmosfery, czy upominków, pomyślmy o potrzebach innych ludzi.

                                         Mamy coś, co możemy ofiarować innym za darmo.

                                                                      To nasza krew…

Krew jest płynem życia i witalności! Nie tylko transportuje gazy, substancje odżywcze, witaminy i hormony w naszym organizmie, ale niejako spaja ducha w jedności z ciałem. Krew to życie, jest potrzebna zarówno zdrowym, jak i chorym, czy ofiarom wypadków. Szacuje się, że rocznie w Polsce dokonuje się 2 miliony transfuzji. Gdyby nie krwiodawcy, wielu chorych nie udałoby się uratować i utrzymać przy życiu.

Krwiodawca to człowiek, który w sensie dosłownym daruje innym życie.

9 stycznia 2018 r. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Wąsoszu organizuje akcję zbiórki krwi we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Głogowie.

W godzinach od 12.00 do 15.00 odbędzie się rejestracja dawców.

Kto może oddać krew?

Może to zrobić każda zdrowa, pełnoletnia osoba, która nie skończyła 65 lat. Warunek: trzeba ważyć co najmniej 50 kg, a w stacji krwiodawstwa okazać dowód tożsamości. Jeśli po badaniach okaże się, że kandydat spełnia wszystkie warunki, może oddać krew. Od dawcy pobiera się 450 ml.

Wiele osób boi się ostrych igieł, tymczasem te, którymi nakłuwani są krwiodawcy są specjalnie ostrzone i profilowane. Wszystko po to, aby uniknąć bólu. Niektórzy z kolei obawiają się konsekwencji utraty takiej ilości krwi. Bezpodstawnie, bowiem zdrowy organizm, już po kilku godzinach, uzupełnia sam niedobór krwi.

Dowód? Krwiodawcy to ludzie, którzy oddają krew nawet 150 razy w życiu. Warto jednak wiedzieć, że krew można oddawać co 8 tygodni, nie częściej niż 6 razy w roku.

W Polsce niestety brakuje krwi, o czym media informują co jakiś czas. Wprawdzie liczba polskich
krwiodawców wynosi ok. pół miliona, ale to wciąż za mało, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu na zbiórkę krwi, która odbędzie się we wtorek, 09.01.2018 r., w godzinach 12.00- 15.00 w budynku Ośrodka.

W razie pytań można kontaktować się telefonicznie pod nr 65 5437925.

Serdecznie zapraszamy.

                                                                 Organizatorzy akcji :

dyrektor SOSW w Wąsoszu- Justyna Dąbrowska

oraz Rada Wolontariatu działająca przy Samorządzie Uczniowskim w SOSW

RCKiR w Głogowie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.